Haberler

01 Haziran 2022

TİKA’dan “Dijital Dünyada Kadın” Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Kadın Girişimciler Konseyi iş birliğinde “Dijital Dünyada Kadın” projesi gerçekleştirildi.

TİKA ve KTTO Kadın Girişimciler Konseyi iş birliğinde “Dijital Dünyada Kadın” projesi tamamlandı. Proje kapsamında kadın girişimcilere sosyal medya, marka yönetimi, grafik tasarım ve profesyonel fotoğraf çekimi alanlarında eğitimler verildi. Eğitimler sonucunda kendi işletmelerinin logolarını tasarlayan kadın girişimciler, işletmelerinin kullanacağı profesyonel bir sosyal medya hesabının nasıl yönetilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler edindi.

Kapanış törenine Sibel Tatar da katıldı

Karpaz’dan Güzelyurt’a kadar farklı alanlarda girişimcilik öyküleri yaratan kadınların katıldığı programın kapanış törenine kendisi de başarılı bir kadın girişimci olan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar da katıldı. Törene Tatar’ın yanı sıra KTTO Başkanı Turgay Deniz ve yönetim kurulu üyeleri, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş ile Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Meryem Çerkez Gürtunç katıldı.

Ticarette dijitalleşmenin önemine değindi

Törende konuşan Tatar, ticarette masrafı azaltmak ve iş gücünü artırmak için e-ticaretin önemli bir imkan olduğuna vurgu yaparak kadınlara böyle bir fırsatın verilmesinin takdire şayan olduğunu belirtti. Emekçi kadınlara verdiği destekler ile bilinen Tatar, salgın sürecinde dijital ortamın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ve internet kullanımının yaygınlığına dikkat çekerek pazarlama ve satış konusunda dijital ortamın önemli bir fırsat olduğunu ifade etti.

Kadınların iş hayatında etkin katılımı hedefleniyor

Tatar’ın ardından söz alan Kadın Girişimciler Konseyi Başkanı Gürtunç, KTTO çatısı altında kadınların ekonomiye etkin katılımını sağlamak için nitelikli ve ölçülebilir iyileştirmeler yaratabilmeyi hedeflediklerini belirtti. Konseyin ilk proje kapanış törenini gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Gürtunç, bu projenin dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

TİKA, kadın odaklı projeleri önemsiyor

Gürtunç’un ardından konuşan TİKA Lefkoşa Program Koordinatörü Küçükçavuş, tüm dünyada kadın istihdamını artırmaya yönelik pek çok proje gerçekleştiren TİKA’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kadın odaklı projelere özellikle önem verdiğini belirterek katılımcılara iş hayatlarında başarılar diledi. KTTO Başkanı Deniz ise kadınların iş dünyasında giderek daha etkin bir yer tutması ve iş hayatının kadınların girişimleri sayesinde güç kazanmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Tatar, kadın girişimcilere sertifikalarını takdim ederek iş hayatında başarılar diledi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’da Mesleki Turizm Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Namibya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) iş birliği ile başkent Windhoek’te “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar” konulu eğitim düzenlendi. Törene; T.C. Windhoek Büyükelçisi Berin...