Haberler

01 Temmuz 2016

TİKA’dan Deprem Yaralarını Sarmaya Çalışan Ekvador’da İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ile 7,8 büyüklüğündeki depremin yaralarının sarılması için incelemelerde bulunmak üzere Güney Amerika ülkesi Ekvador’a giden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) heyeti ülkedeki Müslümanlar ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Ekvador’da yaşanan 7,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, yaralar sarılmaya çalışılıyor.   Latin Amerika ülkelerinden Ekvador’da yaşanan deprem neticesinde yaklaşık 570 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 4000 kişi ise yaralandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan felaketin ardından, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa'ya gönderdiği taziye telgrafında, can kayıplarına da yol açan depremden derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtti.

TİKA’nın koordinasyonuyla gerçekleştirilen ön görüşmeler ve belirlenen randevular neticesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) ilgili idarecilerinden oluşan ve başkanlığını İsmail Hakkı Turunç’un yaptığı beş kişilik üst düzey heyet, “yol haritası” belirlemek amacıyla Ekvador’da temaslarda bulundu. Heyete Quito Büyükelçisi Korkut Güngen ve TİKA temsilcileri eşlik etti.

Ziyaret boyunca, başkent Quito ve depremin merkez bölgesi olan, kıyı şehri Manta’da üst düzey temaslarda bulunuldu, işbirliği imkanları değerlendirildi. Kamplar ziyaret edilerek, her kampın sorunlar ve ihtiyaçlar dinlenerek, talepler toplandı.  Geçmişte benzer durumu yaşayan Türkiye’nin bu konudaki tecrübeleri, mikro ve makro düzeyde projelerle aktarmak için çalışmalar devam ediyor.

TİKA desteği ile ziyaret kapsamında, Ekvador İslam Merkezi’ne ait camide, 500 kişilik iftar organizasyonu gerçekleştirildi. İftara Quito Büyükelçisi Korkut Güngen ve Ekvador İslam Merkezi Başkanı Juan Suquillo da katıldı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Erbil Savvaf Camii’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentindeki Savaf Camisi'nin döşemesini ve soğutma sistemini yeniledi. TİKA Irak’taki faaliyetlerine devam ediyor. Erbil’in en merkezi camilerinden Savvaf Camii’ne TİKA...