Haberler

28 Temmuz 2016

TİKA’dan Cibuti Ulusal Kadınlar Birliği Merkezine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cibuti Cumhurbaşkanı’nın Eşi Kadra Mahamoud Haid’in başkanlığını yürüttüğü Cibuti Ulusal Kadınlar Birliği (UNFD) Merkezine donanım desteğinde bulundu.

TİKA tarafından temin edilen araçlar törenle teslim edildi. Törene, Cibuti Kadın ve Aile Bakanı Moumina Houmed Hassan, Cibuti Devlet Bakanı ve Sosyal İşlerden Sorumlu Müsteşar Mouna Osman Aden, Cibuti Büyükelçisi Sadi Altınok, UNFD Merkezi Başkanı Fatuma Muhammed, TİKA Cibuti Program Koordinatörü Mikail Taşdemir, diğer ilgili yetkililer ve öğrenciler katıldı.

UNFD Merkez Başkanı Fatuma Muhammed, yapılan destek ve yardımlardan dolayı hem Türkiye’ye, Türk Halkına Ve TİKA’ya teşekkür ettiğini belirterek, temin edilen araç gereçlerin eğitim kalitesini arttırarak meslek kurslarından faydalanan yoksul öğrenci sayısının artacağını ifade etti.

Törende konuşma yapan Cibuti Büyükelçisi, Türkiye’nin dost ve kardeş ülke Cibuti’nin kalkınmasına yönelik önemli çalışmalar başlattığını, özellikle TİKA vasıtasıyla hem kalkınma hem de insani yardım alanında ciddi proje ve faaliyetlerde bulunulduğunu ifade ederek, işbirliğinin sistemli ve etkin bir şekilde devam edeceğini vurguladı.

TİKA Cibuti Program Koordinatörü yaptığı konuşmada, sosyal yardımların TİKA’nın destekleriyle artarak devam edeceğini, özellikle yoksul ve ihtiyaç sahibi gençlerin meslek sahibi olmaları için talep edilen her türlü desteğe hazır olunduğunu belirtti. Cibuti ülke ve halkının kalkınmasına yönelik sağlık, eğitim, meslek edindirme ve kapasite geliştirme başta olmak üzere her alanda TİKA’nın desteklerinin süreceğini iletti.

TİKA tarafından sağlanan desteğin merkezin okul öncesi eğitim, ilkokul eğitimi, biçki-dikiş ve nakış kursları ile aşçılık eğitimlerinde kullanılması planlanıyor. Özellikle yoksul ve fakir kız çocuklarının meslek sahibi olmaları yönünde önemli çalışmalara imza atan merkez, birçok Cibuti gencinin iş sahibi olmasını sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam: "Türkiye; Mısır, Irak veya Suriye olmayacak"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye dışındaki yapılanmalarına yönelik mücadele hakkında, "TİKA'nın çalışma ofislerinin bulunduğu bölgelerde, bu yapının etkin oldukları ülkelerde, bu terör örgütünün ne kadar...