Haberler

09 Kasım 2020

TİKA’dan Cezayirli Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’de kırsalda yaşayan kadınlara çeşitli bitkilerden yağ elde edilebilmesi amacıyla makine desteği yapıldı.

Cezayir’in Tipaza şehrinde kadınlar arasında dayanışmayı artırmak ve kırsalda yaşayan kadınların ekonomik durumlarını iyileştirmek amacıyla çalışmalar yürüten “Dayanışma ve Sosyal Sorunlarla Mücadele Ulusal Derneği’ne” TİKA tarafından, 12 farklı bitkiden yağ elde edilebilen, bir pres makinesi hibe edildi.

Dernek Başkanı Nouria Meklati, bitkisel yağların Cezayir’de önemli bir gelir kaynağı olduğunu, kırsalda yaşayan kadınların geleneksel yöntemlerle çıkardıkları yağları fuarlarda ve pazarlarda satışa sunarak gelir elde ettiklerini belirtti.

TİKA’nın sağlamış olduğu makine desteği için teşekkür eden Meklati bu makine sayesinde daha kolay ve daha büyük miktarlarda bitkisel yağ elde edilebileceğini, elde edilen ürünlerin fuar ve pazarlarda satılmasının yanı sıra, kozmetik alanında hizmet veren firmalara da pazarlanabileceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Komor Adaları'nda Moroni Belediyesi’ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Komor Adalarında Moroni Belediyesi’ne temizlik işlerinde kullanılmak üzere  üç tekerlekli çöp kamyonu,  mekanik testere gibi ekipman desteğinde bulunuldu. Proje kapsamında; belediye temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere üç tekerlekli çöp kamyonu,...