Haberler

22 Aralık 2021

TİKA’dan Cezayir’de Sanatsal Faaliyetlere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), müzik ve plastik sanatlar atölyesi kurulması amacıyla Cezayir Kültür Ajansı’na ekipman ve enstrüman desteğinde bulundu. 

Cezayir kültür hayatının önemli merkezlerinden biri olan ve Osmanlı Devleti döneminde 1715 yılında inşa edilen yazlık saray bünyesinde hizmet veren Cezayir Kültür Ajansı tarafından,  Cezayirli çocukların sanatla buluşabilmeleri amacıyla kurulan sanat atölyelerine TİKA tarafından ekipman ve enstrüman desteği sağlandı.  

Atölyelerin kurulması dolayısıyla düzenlenen törene, T.C. Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş, TİKA Cezayir Koordinatörü Dr. Alparslan Çevik ve Cezayir Kültür Ajansı Müdürü Abdülkadir Bendameche ve Cezayirli sanatçılar katıldı.

Mimar ve ebru sanatçısı Mustafa Şükrü Erfüs’ün uygulamalı anlatımıyla geleneksel Türk el sanatlarından ebru sanatının tanıtımı yapıldığı etkinlikte, Cezayirli sanatçılar kendi ebru çalışmalarını yapma fırsatını buldular.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’da Kırsal Kalkınma Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Meksika Oaxaca Eyaleti’nin güneyinde kalan Santa Rita bölgesinde yaşayan Chontal halkına yönelik kırsal kalkınma projesi gerçekleştirdi. Oaxaca Eyaleti’nde uygulamakta olduğu projelerin bir parçası olarak TİKA, Santo Domingo Tehuantepec Belediyesi’ne...