Haberler

17 Ocak 2023

TİKA’dan Cezayir’de Çocuk ve Kadınlara Yönelik Faaliyet Yürüten STK’ya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Cezayir’in güneyindeki Timimun kentinde çocuk, genç ve zanaatkâr kadınlara yönelik faaliyetler yürüten Tigurarin Derneği’ne donanım desteği sağlandı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile Cezayir’in güneyindeki Timimun kentinin köklü derneklerinden biri olan Tigurarin Çocuk, Genç ve Zanaatkâr Kadınları Koruma Derneği’ne (Tigurarin Derneği) eğitim ve atölye ihtiyaçlarını karşılamak için donanım desteği sağlandı.

Dernek merkezinde gerçekleştirilen teslim törenine, Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş ile TİKA Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan katıldı.

Büyükelçi Göktaş, yaptığı konuşmada, “Tigurarin Derneği’ne yapılan bu destek bizleri çok mutlu etti. Çünkü bu dernek, 1940’lara kadar süren ve daha sonra unutulmaya yüz tutmuş geleneksel halı dokuma sanatını yeniden canlandırmaya çalışıyor.” dedi.

Özellikle bölge kadınlarının bu dernekte geleneksel halı dokuma konusunda eğitildiğine dikkati çeken Göktaş, böylece kadın zanaatkârların ekonomik olarak ailelerine de katkı sağladıklarını vurguladı.

Göktaş, “TİKA’ya da anlamlı desteği için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu destek sayesinde pek çok kadın geleneksel kilimlerin eğitimini alabilecek ve evlerinden çalışma imkânı bulacaktır.” Dedi.

TİKA’nın Cezayir Koordinatörü Kalkan ise, “Timimun’da faaliyet gösteren bu derneğe dokuma tezgâhları tedarik ettik. Ayrıca gençlere halı üretimi konusunda teorik eğitim vermek için dernek bünyesinde bir sınıf oluşturduk.” dedi.

Kalkan, dernekte atıl durumda bulunan birçok dokuma tezgâhının da tamir ve bakımı yapılarak derneğin köylerdeki şubelerine dağıtıldığını belirterek, “Uzun yıllardan biri ihmal edilen geleneksel halı üretimini, son yıllarda tekrar canlandırma çabaları sürüyor. Bu dernek,  kaybolan motifleri ve üretim tekniklerini geri kazanmak için öncülük etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Timimun’un çöl turizmi açısından gelişmeye başlayan bir kent olduğuna dikkati çeken Kalkan, dernekte üretilecek olan geleneksel halı ve el işi çalışmalarının kadınların ekonomik imkânlarına katkı sağlayacağını kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin Anayasa Mahkemesinin Bilişim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filistin’in Ramallah kentinde bulunan Filistin Anayasa Mahkemesi bünyesinde bilgisayar laboratuvarı kurulumu gerçekleştirdi. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan ve Filistinli mevkidaşı Muhammed Hac Kasım, TİKA’nın Filistin...