Haberler

26 Ekim 2020

TİKA’dan “Çevrim İçi Diplomasi Muhabirliği Temel Eğitimi Programı”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde gerçekleştirilen “Çevrim İçi Diplomasi Muhabirliği Temel Eğitimi Programı” başarıyla tamamlandı.

Ülkemizde önemli basın kuruluşları işbirliğinde kurgulanan Muhabir Eğitim Programı (MEP), Medya Teknolojileri Eğitim Programı (METEP) ve Medya Yönetimi Eğitim Programı (MEYEP) kapsamında birçok farklı alanda eğitim veren TİKA’nın 2017’den bu yana gerçekleştirdiği medya eğitimlerine 40’tan fazla ülkeden 700’dan fazla medya çalışanı katılım sağladı.

Anadolu Ajansı Haber Akademisi ve TİKA işbirliği ile düzenlenen Muhabir Eğitim Programı kapsamında video konferans yöntemiyle  sürdürülen eğitim serisinin yedincisi olan Diplomasi Muhabirliği Temel Eğitimi (İngilizce) Programının ilk gününde konuşan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, TİKA’nın kuruluşundan bu yana  gerçekleştirdiği yaklaşık 30.000 projeyle yararlanıcı ülkelerin kalkınma serüvenlerine büyük katkılar sunduğunu  ve yenilikçi yaklaşımlarla kendini sürekli güncelleyerek de katkılarını devam ettirmekte olduğunu vurguladı.

Açılışta konuşan Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisi Müdürü Alptekin Cihangir İşbilir ise klasik medyanın yerini yeni medyaya bıraktığı bugünlerde geleneksel gazeteciliğin de uzman gazeteciliğe dönüştüğünü belirtti.

19-21 Ekim tarihleri arasında verilen 9 saatlik çevrim içi programın ilk oturumu AA Dış Haberler Muhabiri Şerife Çetin'in "Uluslararası Gazetecilik: AB ve NATO" eğitimi ile başladı.

İkinci oturumun ilk kısmında AA Avrupa Haberleri Kıdemli Muhabiri Hasan Esen ve AA Finans Haberleri Başmuhabiri Gökhan Kurtaran’ın "Uluslararası Habercilik: AB ve Brexit"  konusu işlendi ve ikinci oturum AA Ortadoğu Haberleri Muhabiri Enes Canlı’nın ‘’Uluslararası Gazetecilik: Orta Doğu ve Çatışma Bölgeleri’’ dersinin ilk kısmı ile sona erdi.

Üçüncü ve son oturum ise AA Orta Doğu Haberleri Muhabiri Enes Canlı’nın ‘’Uluslararası Gazetecilik: Orta Doğu ve Çatışma Bölgeleri’’ dersinin ikinci kısmı ile başladı.

AA İngilizce Haberler Kıdemli Muhabiri Ahmet Gürhan Kartal’ın  “Uygulamalı Röportaj Teknikleri” dersi ile eğitim programı sonlandı.

Eğitime 12 farklı ülkeden 49 medya mensubu katıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’de Şiddet Mağduru Çocuklara Kreş

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’de bir kadın sığınma evinde anneleriyle birlikte konaklamakta olan çocuklar için sığınma evi bünyesinde kreş tesis edildi. Başkent Cezayir’de hizmet veren ve Cezayir’in kadın sığınma evine sahip...