Haberler

09 Mart 2019

TİKA’dan Çadlı Polislere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında Çadlı Polislere eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Türkiye’nin güvenlik alanındaki tecrübesini aktarmaya devam ediyor. Bu kapsamda, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik karşılıklı olarak tecrübelerin paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyor.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Çad Emniyet Teşkilatına Çad’da “Temel İstihbarat Kavramları Kursu” düzenlendi.

“Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında, 2019 yılı eğitim programına dahil edilen ve Çad İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler çerçevesinde Çad Emniyet Teşkilatı personeline Türkiye tarafından hangi alanlarda eğitim işbirliğinin yapılacağının belirlenmesi amacıyla ülkeye yönelik ihtiyaç analizi ziyareti ile aynı hafta içinde  “Temel İstihbarat Kavramları Kursu” gerçekleştirildi. 20 Çadlı polisin katıldığı kursta görsel ve uygulamalı eğitimler verildi.

Kurs bitiminde düzenlenen sertifika törenine Türkiye Cumhuriyeti Çad Büyükelçisi  Erdal Sabri Ergen, Çad Emniyet Genel Müd. Yrd. Benguela Guıdjınga, Türk heyeti, TİKA Çad Program Koordinatörü Melih Mücahid Ateş, eğitmenler, Çad Emniyet yetkilileri ve kursiyerler katıldı.

Türkiye ile Çad arasında tarih boyunca ilişkiler bulunduğunu ve iki ülke arasındaki dostluğun devam ettiğini ifade eden Çadlı yetkililer, Türkiye’nin tecrübesinden ve teknolojisinden yararlanmak istediklerini ve Türkiye’nin Çad’a desteklerinden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

"Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi"

TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde;  2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Balkanlardan Arnavutluk ve Orta Asya’dan Kırgızistan’da polis gücüne eğitim verilmesiyle Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi başlatılmıştı.

Proje ile polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek Polis Teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Özbekistan’da Yerli ve Milli Ekipmanlarla 3 Boyutlu Tasarım Merkezleri Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan'daki 8 okula yerli ve milli ekipmanlarla 3 boyutlu tasarım merkezleri kurarak 3D yazıcı kullanımı ve bakımı eğitimi verdi. TİKA, Mesleki Eğitim ve İstihdamı Artırma  (MESİP) programı kapsamında...