Haberler

07 Aralık 2015

TİKA’dan Boşnak ve Türk Öğrencilere Afrika Tecrübesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ve Genç Boşnaklar Derneği’nin organizasyonunda 34 Boşnak ve Türk üniversite öğrencisi 5 farklı Afrika ülkesinde hem Afrika’yı tecrübe ettiler hem de yardım yapmanın mutluluğunu yaşadılar.

TİKA Dünya gençlerinin bilinçlenmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Genç Boşnaklar Derneği tarafından organize edilen "Sınırları Aşmak, Dostlar Edinmek" başlıklı proje kapsamında Bosna Hersek’ten ve Türkiye’den 34 Boşnak ve Türk üniversite öğrencisini 5 farklı Afrika ülkesine göndererek öğrencilerin hem Afrika tecrübesi edinmesine hem de dünyanın farklı coğrafyalarının yaşadığı güçlükler konusunda bilinçlenmesine katkıda bulundu.

Etiyopya, Fildişi Sahili, Kenya, Sudan ve Tanzanya’ya ilk kez giden öğrenciler bir yandan TİKA’nın ve bölgede faaliyet gösteren yerel STK’ların çalışmalarını yakından görme fırsatı elde ettiler. Öte yandan gitmiş oldukları ülkelerde okul malzemesi, gıda dağıtımı, okul ve sağlık ocağı tadilatı gibi proje çalışmalarına gönüllü olarak iştirak ettiler.

Yaklaşık bir hafta süren Afrika yolculuğunun sonunda 5 ayrı ülkeden gelen öğrenciler için hazırlanan sertifikalarının dağıtım törenine İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Şekip Avdagiç, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Adi Durmiç, İstanbul Siyasal Vakfı Başkan Yardımcısı Turhan Konak ve TİKA temsilcileri katıldı.

Öğrencilerin yaşadıklarını sunumlar eşliğinde anlattığı törende konuşan İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç dünyadaki benzeri kuruluşların arasında yardımları ulaştırma konusunda TİKA’nın gurur kaynağı olduğunu ve faaliyet gösterdiği tüm coğrafyalarda TİKA’nın adının Türkiye ile birlikte anıldığına şahit olduklarını ifade etti. İTO Meclis Başkanı Aydagiç, öğrencilerin söz konusu proje kapsamında edindikleri tecrübelerin gelecekte önlerini aydınlatan bir ışık olacağını kaydetti. Sertifika törenine katılan Bosna Hersek’in İstanbul Başkonsolosu Adi Durmiç ise öğrencilere proje kapsamında verilen desteğin önemli olduğunu ifade ederek TİKA’ya teşekkür etti. Siyasal Vakfı adına konuşan Başkan Yardımcısı Turhan Konak da okumakla görmek arasındaki farka dikkat çekerek TİKA’nın ve proje organizasyonunda yer alan diğer kuruluşların öğrencilere çok büyük katkıda bulunduklarını söyledi.

Afrika seyahatleri sırasında yaşadıklarını dile getiren öğrenciler Afrika ile ilgili gelecekte de gönüllü faaliyetlerde yer almak istediklerini dile getirerek dünyanın bu zor coğrafyasını tanımalarına katkıda bulunduğu için TİKA’ya teşekkür ettiler.

Sonraki Haber

TİKA’nın Cezayir’de Restorasyon Projeleri Artarak Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Cezayir’de yürütülmekte olan ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi planlanan restorasyon projeleri kapsamında, Cezayir’e bir çalışma ve inceleme ziyareti gerçekleştirildi. TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan’ın başkanlığında, restorasyon ve tezyinat...