Haberler

28 Kasım 2022

TİKA’dan Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Arşivi’ne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bosna Hersek’e yerleştirilen Yahudi vatandaşlarının 500 yıllık tarihi belgelerin tek bir yerde saklanabilmesi amacıyla kurulan Bosna Hersek Yahudi Topluluğu bünyesindeki arşive teknik donanım desteği sağlandı.

TİKA tarafından Bosna Hersek’teki Yahudilerin yaklaşık 500 yıllık geçmişinin araştırılması ve tarihi belgelerin tek bir yerde saklanabilmesi amacıyla Bosna Hersek Yahudi Topluluğu bünyesindeki arşive teknik donanım desteği sağlandı.

Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Holokost dönemi olmak üzere toplam üç adet salonun bulunduğu arşiv, hibrit olarak faaliyet gösterecek. Böylece arşivde tarihi belgelerin hem fiziki hem de dijital kopyaları saklanacak.

Gerçekleştirilen proje ile arşivin teknolojik altyapısı tamamlanarak arşiv personeli ve arşivden yararlanan araştırmacıların çalışmaları için ihtiyaç duyulan imkânlar da sağlanmış oldu.

Projenin teslim törenine; Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Başkanı Jakob Finci, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, TİKA Saraybosna Koordinatörü Erdinç Işık ve Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Arşivi Başkanı Eli Tauber katıldı.

Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Arşivi Başkanı Tauber de daha önce hiç kaleme alınmamış “Bosna Hersek Yahudileri Tarihi” isimli kapsamlı çalışmayı kendilerine sağlanan teknik donanım desteği ile daha hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını belirtti. Söz konusu çalışma 10 sene sürecek olup İspanya’dan Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan daha sonra Bosna Hersek’e yerleştirilen ve kısa bir süre içinde topluma uyum sağlayan Yahudilerin, Bosna Hersek’in tarihsel, ekonomik ve kültürel gelişimine katkısı araştırılacak.

Bosna Hersek Yahudi Topluluğu Başkanı Finci, Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’nın kendilerine sağladığı desteklerden dolayı teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Yunus Emre'nin Tanıtıldığı 2 Dil 1 Gönül Sempozyumu'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Herat Ofisi, tasavvuf şairleri Yunus Emre ve Hekim Senai'nin tanıtıldığı "2 Dil 1 Gönül Sempozyumu" düzenledi. TİKA’nın destekleriyle Yunus Emre’nin şiirlerini ve hayat hikâyesini içeren kitap ilk kez...