Haberler

11 Ekim 2022

TİKA’dan Bosna Hersek’te Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da kurduğu Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Laboratuvarı'nda teorik ve uygulama eğitimi düzenlendi.

Saraybosna Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesinde kurulan Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarı projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerin ikinci aşaması Saraybosna Üniversitesi Orman Fakültesinde ve sektörde görev yapan 16 uzmanın katılımıyla Saraybosna’da tamamlandı.

TİKA, Saraybosna Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen 5 günlük eğitim süresince Drone (İHA) ile elde edilen görüntülerin işlenmesi, arazi modeli ve ortofoto harita üretilmesi eğitimlerinin yanı sıra ormancılıkta CBS kullanımı konusunda çeşitli uygulamalar tanıtıldı.

Söz konusu eğitim ile Bosna Hersek yüzölçümünün yaklaşık yarısını oluşturan ve ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olan ormanların yönetimi ile toprağın ve biyolojik çeşitliliğin korunması ile ilgili daha stratejik çalışmaların yapılması için gereken altyapının kurulmasına katkı verildi.

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve uzaktan algılama teknolojilerindeki gelişmeler, drone teknolojileri ve entegre kamera sistemlerinin ormancılıkta kullanımı konusundaki Türkiye’nin tecrübeleri düzenlenen eğitim ile Bosna Hersek’in ilgili kurumlarına aktarıldı.

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği "SIRCON 2022" Taşkent'te Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği İpek Yolu ve Türklerin bölgedeki geleceğinin ele alındığı “Bir Yol Bir Kuşak: Fırsatlar ve Zorluklar (SIRCON 2022) Kongresi” Özbekistan’da düzenlendi. TİKA, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Yasevi Üniversitesi,...