Haberler

08 Ağustos 2023

TİKA’dan Bangladeş'te İtfaiye ve Kurtarma Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Başkent Dakka’da gerçekleştirilen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında, Bangladeşli itfaiye ve kurtarma personeline Temel İtfaiye ve KBRN Olaylara Müdahale Eğitimi verildi.

TİKA tarafından Milli Savunma Bakanlığı KBRN Savunma ve Güvenlik Tugay Komutanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile Bangladeş İtfaiye ve Sivil Savunma Eğitim Merkezi iş birliğinde geliştirilen Temel İtfaiye ve KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) Olaylara Müdahale Eğitimi, Bangladeş'in farklı bölgelerinde görevli toplam 30 itfaiye ve kurtarma personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Teorik ve Uygulamalı Eğitimler Verildi

Eğitimin açılış törenine T.C. Dakka Büyükelçisi Ramis Şen, Bangladeş İtfaiye ve Sivil Savunma Genel Müdürü Tuğgeneral Muhammed Main Uddin, TİKA Dakka Program Şevki Mert Barış, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şube Müdürü Latif Erdoğan, KBRN Savunma ve Güvenlik Tugay Komutanlığı eğitmeni Kıdemli Yüzbaşı Ali Çobanoğlu ile Bangladeşli yetkililer katıldı.

Törende konuşan T.C. Dakka Büyükelçisi Ramis Şen, Bangladeş ve Türkiye arasında artan iş birliği alanlarına dikkat çekti.

Bangladeş İtfaiye ve Sivil Savunma Genel Müdürü Tuğgeneral Muhammed Main Uddin de yaptığı konuşmaya 6 Şubat 2023’te ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde hayatlarını kaybedenleri anarak başladı. Uddin, Bangladeş ve Türkiye arasındaki derin dostluğa dikkat çekerek, artan bu dostluktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yedi günlük eğitim programında yangına müdahale, kentsel arama kurtarma, trafik kazasına müdahale, KBRN ve uluslararası afet yönetimi, olay yeri inceleme konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Eğitimlerin sonunda uzman eğitmenlerin gözetiminde tatbikat gerçekleştirildi. Eğitim boyunca Bangladeş'te bulunan heyet, itfaiye şubelerine teknik inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.

Sertifikaları Törenle Takdim Edildi

Teorik ve uygulamalı eğitimleri başarıyla tamamlayan 30 Bangladeş İtfaiyesi personeline, Başkent Dakka'da düzenlenen törenle sertifikaları takdim edildi. Sertifika törenine T.C. Dakka Büyükelçiliği, TİKA Dakka Koordinasyon Ofisi temsilcileri, eğitim heyeti ve Bangladeş İtfaiyesinden yetkililer katıldı.

Gerçekleştirilen ADAMEP-Temel İtfaiye Eğitimi ile Bangladeş’te yer alan tekstil sektörü başta olmak üzere fabrikalarda geçekleşen kimyasal kaynaklı yangınlarda yaşanan can ve mal kayıplarının azaltılması ve ADAMEP-KBRN Olaylara Müdahale Modülü ile de ülkede önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanan nükleer santralde yaşanabilecek olası kimyasal, radyo aktif ve nükleer sızıntılara karşı müdahale kapasitesinin artırılması hedefleniyor.  

Sonraki Haber

TİKA, KKTC’de Tarımsal Araştırmaları Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından KKTC Tarımsal Araştırma Enstitüsü Güzelyurt İstasyonuna narenciyelerin genetik araştırmalarında kullanılmak amacıyla laboratuvar malzemeleri desteği sağlandı. Bazı narenciye çeşitlerinden farklı iklim veya toprakta farklı verim alındığından bu çeşitlerin...