Haberler

05 Ekim 2021

TİKA’dan Bangladeş’te Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’in Narsingdy İli Raipura İlçesinde Bulunan Ummulqura Fazıl İmam Hatip Okuluna Malzeme Desteği Sağladı.

Daha önce inşaat işlerini tamamlayan fakat sıra, tahta temel eğitim araçlarını tamamlayamayan dört katlı Ummulqura Fazıl İmam Hatip Okuluna TİKA eğitim malzemeleri desteğinde bulundu.

Yapılan destek listesinde; öğrenci tekli-çiftli ahşap sandalyesi, öğrenci sırası, sınıf tahtası, öğretmen masası, konferans salonu podyum masası, akıllı sınıf için televizyon, masa bilgisayarı, sık elektrik kesilmelerine karşı bir adet Jeneratör ve 500 adet öğrenci sırt çantası yetkililere teslim edildi.

Okulda yapılan törene Bangladeş Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Raipura ilçesi Kaymakamı Azgor Hossain, Raipura ilçe Eğitim Müdürü Salamgir Alam, Seraj Nagar Ummulqura Fazil İmam Hatip okulu kurucusu ve aile birliği başkanı Prof. Muhammad Nurul İslam ile İlçe Emniyet Amiri Ataur Rahman katıldı.

Büyükelçi Mustafa Osman Turan törende yaptığı konuşmada, “Milli Mücadele döneminde Bangladeşli kardeşlerimizin desteklerini hiç unutmadık. Bu okuldan mezun olan öğrencilerin Bangladeş Türkiye ilişkilerine olumlu katkı sağlayacağından eminim” dedi.

TİKA Koordinatörü Dr. İsmail Gündoğdu ise yaptığı konuşmada “Bu okulun benzerinin Türkiye’de İmam Hatip liseleri olduğunu, bu okulları yakından tanıdığını, bu okuldan mezun öğrencilerin Türkiye ile kardeşlik köprülerini daha da güçlendireceğinden eminiz” dedi.

Bangladeş resmi erkânı ve okul yöneticileri verilen destek sayesinde okulun faaliyete geçeceğini, yardımlarından dolayı TİKA’ya şükranlarını belirttiler.

Sonraki Haber

TİKA, Hırvatistan’daki Depreminin Yaralarını Sarmaya Devam ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) ve Hırvatistan Kızılhaçı ile işbirliğinde, Hırvatistan’ın Deprem Bölgesindeki konteynerlerde yaşayan engellilere tuvalet sandalyesi ile ailelere 300 adet elektrikli ocak desteği sağladı. 2020 yılı Aralık ayında Hırvatistan’da meydana gelen depremden...