Haberler

13 Eylül 2021

TİKA’dan Bangladeş’te Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bangladeş’te tek çocuk hastanesi olan Dakka Çocuk Hastanesi’ne tam donanımlı ayakta tedavi ünitesi desteği sağladı.

Bangladeş’in Başkenti Dakka’da bulunan 650 yataklı “Dakka Çocuk Hastanesi” Bangladeş hükümeti tarafından desteklenen ilk ve halen en büyük çocuk hastanesi olma özelliğin sahip. 1972’de faaliyetlerine başlayan 650 yatak kapasiteli çocuk hastanesinden günde yaklaşık 1200 çocuk sağlık hizmeti alıyor.

Kovid-19 salgının yayılmasıyla beraber virüsün hastane içerisinde hızla yayılması nedeniyle ana bina dışında bağımsız ayakta tedavi ünitesine ihtiyaç duyuldu.

Hastane yönetiminin talebi üzerine proje yürüten TİKA, hastaneden bağımsız, 7 klinik odası, 1 eczane odası, 1 laboratuvar, 1 bekleme salonu ve lavaboları ve ayakta tedavi ünitesi bulunan ek bina inşa etti. Proje kapsamında ayrıca muayene için gerekli olan her türlü tıbbı aletler ve donanım da yine TİKA tarafından karşılandı.

TİKA tarafından yaptırılan ayakta tedavi ünitesi ile hastane yeni ve modern bir binaya kavuşturuldu. Günlük yaklaşık 1200 çocuğun hizmet aldığı ünitenin ana binanın dışında olması ile bulaşıcı hastalıkların hastanede yatan diğer hastalara bulaşmasının önüne büyük ölçüde geçildi.

 

 

Sonraki Haber

Afrika Birliği Komisyonu ile TİKA Arasında Kalkınma İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzalandı

Afrika Birliği Komisyonu (AUC) Başkanı Musa Faki Muhammed, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile AUC arasında kalkınma alanında iş birliği yapılmasını öngören mutabakat zaptını imzaladı. Muhammed, TİKA'yı ziyaret ederek TİKA Başkanı Serkan Kayalar...