Haberler

21 Mart 2022

TİKA’dan Bağdat’ta “Beyt Anya Hasta ve Yaşlı Bakımevine” Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Bağdat’ta bulunan “Beyt Anya Hasta ve Yaşlı Bakımevi” nde yapılan onarım ve yenileme çalışmaları tamamlanarak, ilgili bölümler hizmete açıldı.

Beyt Anya ve Yaşlı Bakımevi’nin ihtiyaç duyduğu onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında, çamaşırhane ve depo ünitelerinin yeniden inşası ile mutfak bölümünün tadilat ve yenileme işleri TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Açılış programda konuşan TİKA Bağdat Koordinatörü Mustafa Yazıcı projenin tamamlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek merkezin faaliyetlerinin önemine vurgu yaptı. Din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın faaliyette bulunan kurumlara her zaman destek verdiklerini kaydeden Yazıcı, bundan sonra da benzer projelere desteklerinin devam edeceklerini belirtti.

 Programa katılan Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ise yaptığı açıklamada; büyük fedakârlıklarla yürütülen ve dini farklılıklar gözetilmeden yapılan çalışmaları büyük bir takdirle karşıladıklarını belirterek, bu faaliyetlere Türkiye olarak katkı sunmuş olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını kaydetti.

2000 yılında faaliyete başlayan merkezde, şiddet görmüş, bakıma muhtaç ve engelli hastaların bakımları ücretsiz yapılıyor. Özellikle DAEŞ saldırıları sonucu kalıcı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar yaşayan kimsesiz kadınlara bakım, tedavi ve konaklama hizmetlerinin sağlandığı merkezde, Müslüman, Hristiyan ve Ezidi gibi pek çok inaç grubuna mensup 70 Irak vatandaşı bulunuyor. Çalışanların tümünün gönüllülük esasına göre hizmet verdiği sığınma evinde, ihtiyaçlar hayırseverlerin yaptığı bağışlarla karşılanıyor. Gerçekleştirilen proje ile; merkezin fiziksel altyapı eksiklikleri giderilerek bakımları yapılan hasta ve yaşlıların yaşam kalitesinin yükseletilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan, Karabağ’dan Çanakkale’ye "Ben Bir Sakayım" Kültürel Etkinliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), YTB, TOLEYİS ve Fatih Belediyesi İşbirliğinde Eğitim Spor Kültür Sanat Derneğinin organizasyonu ile 17-19 Mart 2022 tarihleri arasında "Ben Bir Sakayım" isimli kültürel etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, Türkiye...