Haberler

09 Eylül 2016

TİKA’dan Azerbaycanlı 50 İzciye Afet Bilinci ve Kriz Yöntemi Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Azerbaycan’da Acil Afet Yardım alanında yeni gönüllü kadrolar oluşturuluyor.

Deprem kuşağı içerisinde yer alan Azerbaycan’da afetlere hızlı ve etkin bir biçimde müdahale edilmesini sağlamak ve arama kurtarma konusunda en güncel bilgileri paylaşma amacıyla Azerbaycan İzcilik Federasyonu ve Türkiye İzcilik Federasyonu işbirliğinde Bolu’da düzenlenen “Afet Bilinci ve Kriz Yöntemi” başarıyla tamamlandı.

Azerbaycan’da izciliğin daha geniş kitlelere ulaştırılması, izcilik faaliyeti olmayan bölgelerde izciliğin başlatılması ve izcilik faaliyeti yürütebilecek izci liderlerinin yetiştirilmesini sağlamak aynı zamanda Acil Afet Yardım alanında Azerbaycan’da gönüllü bir kapasitenin oluşturulmasını hedefleyen eğitimlere 18-35 yaşları arasında 50 Azerbaycanlı izci katıldı.

Program kapsamında Azerbaycan İzcilik Federasyonu’nun 25 üyesi aynı zamanda İstanbul Ümraniye Kent Orman İzci Kampında İzcilik ve Kampçılık Eğitimlerine katılarak teorik ve uygulamalı olarak eğitimler aldı. Ayrıca katılımcılar, İstanbul’da düzenlenen Etnospor Kültür Festivaline katıldı.

Azerbaycanlı İzciler; Bolu Aladağlar Terfik Rüştü İzcilik kampında düzenlenen “Afet Bilinci ve Kriz Yöntemi Eğitimi” programına katılarak, ekipler halinde ilk yardım, deprem, sel, yangın, arama kurtarma, itfaiye ve diğer acil durumlar sırasında yapılan müdahaleler hakkında pratik uygulamalı eğitimler aldı.

Eğitimi başarıyla bitiren izcilerin her birine sertifika ve TİFAKE üyelik nişanı verildi.

Sonraki Haber

TİKA'nın Desteğiyle Bosna Hersek'te Aliya İzzetbegoviç Meydanı İnşa Edilecek

Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Gradaçats'ta yapılacak “Aliya İZZETBEGOVİÇ Meydanının Düzenlemesi Projesi” Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gradaçats Belediyesi ve Sivas Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Gradaçats Belediye Başkanı Edis Dervişagiç ile TİKA Bosna Hersek Koordinatörü Prof....