Haberler

28 Şubat 2022

TİKA’dan Azerbaycan’da Mesleki Turizm Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı işbirliğinde başkent Bakü’de, “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi” düzenlendi.

TİKA tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programının (TUREP) giriş modülü niteliğindeki Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar Eğitimine, Azerbaycan’da mesleki turizm eğitimi veren liseler ve meslek yüksekokullarının öğretmenleri ile yöneticileri, Azerbaycan Devlet Turizm ve İşletme Üniversitesi öğretim görevlileri ve Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı’nın eğitim biriminde görevli uzmanlar katıldı.

Tunus, Özbekistan ve Gambiya’nın ardından Azerbaycan’da gerçekleştirilen ve 5 gün süren eğitimlerde katılımcılara T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren ve öğretmenler İsa Keleş ile Ali Gökhan Öztürk tarafından “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlara Genel Bir Bakış 2023 Eğitim Vizyonu”, “Türkiye’de Mesleki Turizm Eğitiminin Genel Yapısı”, “Bazı Avrupa Ülkelerinde Turizm Eğitimi ile İlgili Uygulamalar”, “Alternatif Turizm”, “Türkiye’de Turizm Çeşitleri”, “Türkiye’de Uygulanan İşbaşı Eğitim Modeli” ve “Türkiye’deki Turizm Otelcilik Okulları” konularında eğitimler verildi.

Eğitim programının açılış töreninde Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, TİKA Bakü Koordinatörü Fatih Yılmaz, Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Dr. Nihat Büyükbaş, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Turizm Ajansı Müsteşarı Kenan Qasımov ve Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren birer konuşma yaptı.

Büyükelçi Bağcı, konuşmasında, insani diplomasinin en başat kurumlarından biri haline gelen TİKA’nın Türkiye ile iş birliği olan ülkelerle köprülerin en güçlü ayaklarından biri olduğunu belirtti. Bağcı, TİKA’nın Azerbaycan’da da önemli ve başarılı projeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Türkiye hangi alanda iyiyse bu iyilikleri Azerbaycan’la paylaşmaya hazırdır. Türkiye, kamu ve özel tecrübesiyle Azerbaycan’da iş birliğine hazırdır.” dedi.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Fatih Yılmaz ise Türkiye ile kardeş Azerbaycan arasında “tek millet, iki devlet” anlayışı çerçevesinde şekillenen yakın ilişkilerin ve işbirliğinin daha da ileri aşamalara taşınması için Azerbaycan’da yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren TİKA’nın kardeş ülkede mesleki turizm eğitiminin ve turizm sektöründe insan kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla çok sayıda proje ve faaliyet hayata geçirdiğini belirterek TUREP projesinin de TİKA tarafından bu kapsamda bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların bir devamı niteliğinde olduğunu kaydetti. 

Eğitim programı, katılımcılara sertifikalarının törenle verilmesi ile sona erdi. Projenin ikinci aşaması olan Turizm İleri Düzey Yiyecek İçecek, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı Eğitici Eğitiminin bu yıl Mart ayı içerisinde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gineli Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gine’nin başkenti Konakri’nin Kaloum bölgesinde el yapımı terlik, çanta ve ayakkabı üretimi ile geçimini sağlayan Wakilare adlı engellilerden oluşan gruba satış yapabilmeleri için yeni dükkân açtı ve malzeme...