Haberler

16 Nisan 2016

TİKA’dan Azerbaycan’da Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Azerbaycan'da açtığı mozaik kurslarına katılan engellilerin eserleri sergilendi. 
Bakü Türk Anadolu Lisesinde düzenlenen serginin açılışına, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Abdulgafur Büyükfırat, TİKA Bakü Program Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Azerbaycan milletvekilleri, öğrenciler ve veliler katıldı.
TİKA Bakü Program Koordinatörü Polat, engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler kapsamında Bakü ve Şeki'de açtıkları kurslara katılanların çok güzel sanat eserleri yaptıklarını söyledi.
Başlangıçta bu kadar güzel eserler yapılacağını beklemediklerini ifade eden Polat, "Kardeşlerimizin yeteneklerine destek olmaya devam edeceğiz. Engellilerin desteklenmesi adına TİKA olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.
Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Büyükfırat, sergilenen eserlerden çok etkilendiğin belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. 
Azerbaycan Milletvekili Melahat İbrahimkızı ise TİKA'nın Azerbaycanlı engelliler için çok büyük işler yaptığını aktardı ve "TİKA, Azerbaycan'da unutulan konuları gündeme getiriyor. Topluma örnek mahiyetinde çok güzel mesajlar veriyor" dedi.
Konuşmaların ardından sergiyi gezen davetliler, sergilenen eserlerden bazılarını satın aldı. 
TİKA, Azerbaycanlı engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik bir dizi proje başlatmıştı. İşsiz engellilere yönelik bilgisayarlı muhasebe, mozaik, sebzecilik, arıcılık ve dikiş nakış kursları düzenlenmişti. 
Türkiye'den davet edilen görsel sanatlar öğretmeni Aslı Koçer'in eğitim verdiği mozaik kurslarına 29'u engelli toplam 40 kişi katılmıştı.

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

Türkmenistan Milli Elyazmaları Enstitüsü’ne Ekipman Desteği

Türkmenistan’da 2016 yılının “Mirasa Saygı Gösterme, Vatanı Geliştirme Yılı” olarak ilan edilmesi münasebetiyle gerçekleştirilmekte olan faaliyetlere katkı sunmak ve ortak kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan, Türkmenistan...