Haberler

30 Mayıs 2016

TİKA’dan Arnavutluk Bilimler Akademisi’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), adı verilen ve bilimsel yayın faaliyetlerinin tanıtılacağı “Libri Akademik”in tadilat ve donanımını yapılarak açılışı gerçekleştirdi.

Açılış törenine Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Bilimler akademisi Başkanı Muzafer Korkuti, T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Kültür Bakanı Mirela Kumbaro Tiran’da yeni bir kültürel ortamının oluşturulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tanıtılan kitap koleksiyonunun önceden kötü şartlarda bulunduğunu belirtti. Kumbaro TİKA tarafından desteklenen projenin sadece kitaplar ile kültürel mirasın değil, Tiran şehrine nezih bir ortamın kazandırılması açısından da önemli olduğunu vurguladı. Kültür Bakanı, Kültür Bakanlığı ve TİKA’nın 3 yıldır işbirliğinin sürdürdüğünü, Berat Elbasan Korça ve Kruja şehirlerinde bulunan bazı tarihi eserlerin restorasyonun tamamlandığını, büyük angajman gerektiren İşkodra Kurşunlu Camii, Gjirokastra Kalesi ve bazı özel eserlerin restorasyonlarının projelendirilmesi üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti.

T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, konuşmasında TİKA’nın Arnavutluk’ta yapmış olduğu faaliyetlerden memnuniyetini dile getirerek iki ülke arasındaki bilimsel işbirliğinin ileri düzeyde olduğunu ifade etti. Bayraktar bilimsel işbirliğinin devamını dileyerek, ülkedeki en üst akademik kuruluşlardan olan Bilimler Akademisi’nin bir parçası olan binanın açılışını yapmaktan dolayı memnun olduğunu belirtti.

TİKA Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin ise katılımlarından dolayı Kültür Bakanı başta olmak üzere tüm katılımcıları teşekkürlerini iletti. Çetin, yıkılmış halde olan tarihi binanın iki buçuk ay içerisinde tadilatının tamamlandığını belirtti. Binada bir toplantı salonu, kitap satış reyonu ve kitapların muhafaza edildiği depo kısmının bulunduğunu ifade etti. Projeyle işbirliğinin artarak devam edeceğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar tadilatı yapılan binayı ziyaret ederek, kitapları inceleme fırsatı buldu.

Sonraki Haber

Karadağ’da Eğitim Altyapısının İyileştirilmesine Destek

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan Rojaye şehrindeki Mustafa Peçanin İlköğretim Okulu’nda bulunan 25 sınıfın donanımı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. Karadağ’da eğitimin altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA,...