Haberler

21 Haziran 2019

TİKA’dan Arnavutluk’ta Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafIndan kapsamlı tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen Tiran Öğrenci Şehri 6 Nolu Yurt binasının açılışı yapıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla, Tiran birinci bölgede yer alan ve öğrenci şehri olarak isimlendirilen kampüs içerisindeki 6 nolu erkek öğrenci yurdunun kapsamlı tadilat ve donanım çalışmaları tamamlanarak, açılışı yapıldı.

Açılış törenine Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, T.C.Büyükelçisi M.Ahmet Yörük, Eğitim Spor ve Gençlik Bakanı Besa Shahini, Parlemonto İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Elisa Spiropali, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj, TİKA Tiran Program Koordinatörü N.Özay Özütok, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Açılış töreninin ardından, öğrencilerle buluşan Başbakan Edi Rama mezkur yurdun Avrupa standartlarının da üstünde olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tiran Büyükelçimiz M. Ahmet Yörük de “Çalışmaları Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla başlatılan bu yurdun açılışında bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkler ve Arnavutlar, iki dost ve kardeş millettir. Köklü ve özel bağlarla birbirlerine kenetlenmişlerdir. Türkiye’nin dünya çapında bir markası olan TİKA, 25 yıldır Arnavutluk’ta büyük projelerin altına başarıyla imza atmaktadır.TİKA bugüne kadar Arnavutluk’ta 500’ü aşkın önemli projeyi hayata geçirmiştir. TİKA, Arnavutluk’un alt ve üst yapısının gelişimi ve Arnavut kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için elinden gelen tüm katkıyı sağlamaktadır. Bugün açılışını yaptığımız öğrenci yurdunun, içi ve dışı tamamen elden geçirilmiş, boyanmış ve tadil edilmiştir. Tüm odaları, mobilyaları ve yatakları yenilenmiş, ısıtma sistemleri ortak alanları tamamen çağdaş standartlara kavuşturulmuştur. O nedenle, biz Türkiye olarak, her zaman Arnavut halkının yanında olduk, bundan sonra da yanında durmaya devam edeceğiz. Türk milletinin ve hükümetimizin Arnavut öğrencilerine armağanı olan bu yurdun, Arnavutluk’u aydınlık bir geleceğe taşıyacak başarılı ve azimli gençlerin yetişmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum, sözlerini tamamladı.

Yurtlarda sorumlu Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj’da yaptığı konuşmada, Türkiye’ye ve TİKA’ya standartları üst seviyelere çıkartılan yurt için minnettar olduğunu ve TİKA’nın her zaman yanlarında olduğunu belirtti.

Kapsamlı tadilat ve donanımı yapılan 6 nolu öğrenci yurdunda 173 üniversite öğrencisi barınma hizmeti alacak.

Sonraki Haber

TİKA Kenyalılara Temiz Su Ulaştırdı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Enkare Oltungana “İnsanlar İçin Önce Su” Projesi ile Kenya  Kajiado Eyaleti Bull’s Eye  Nkoile Kasabası’nda  2.500  Masaai  ve  Nkoile  yatılı ilköğretim okulu ve lisesindeki 1000’e yakın öğrenci temiz...