Haberler

24 Eylül 2020

TİKA’dan Arakan’daki Mülteci Kamplarına Kovid19 Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kamplarda elverişsiz hijyen şartlarında ve sosyal mesafeye uyulmanın zor olduğu koşullarda yaşayan 3.000 aileye Rakhayn Kovid-19 Müdahale Komitesi işbirliğinde hijyen malzemeleri dağıttı.

Myanmar’da kısa zaman önce pandeminin ikinci dalgasının başlamasıyla birlikte bu durum, özellikle kamplarda elverişsiz hijyen şartlarında ve sosyal mesafeye imkan bırakmayan yaşam koşullarında hayatlarına devam eden gruplar için ciddi bir sorun haline gelmişti. Bu nedenle TİKA Myanmar Program Koordinatörlüğü’nce Arakan’daki kamplarda yaşayan en hassas gruplar tespit edildi ve Rakhayn Covid-19 Müdahale Komitesi ile işbirliği içerisinde toplam 3.000 aile için gerekli korunma ve hijyen malzemeleri ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Myanmar, pandeminin ilk dalgasında başarılı bir mücadele sergilemiş, nüfusuna oranla en az vaka ve ölüm sayısına sahip ülkelerden biri olmuştu. Ancak, Ağustos ayı sonunda Rakhayn Eyaleti’nde başlayan ve hızlıca yükselişe geçen vakalar nedeniyle ilgili makamlar desteğe ihtiyaç duymuştu. TİKA tarafından sağlık çalışanları için yapılan desteğin ardından, toplumun en kırılgan grupları arasında olan ve kamplarda yaşayan nüfusun da ihtiyaçları dikkate alınmış, yerel makamlar ve kamp liderlerince organize edilen törenlerle yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Sonraki Haber

TİKA ve AA iş birliğinde “Online İnsani Yardım Haberciliği Eğitim Programı”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde gerçekleştirilen “Çevrim İçi  İnsani Yardım Haberciliği Temel Eğitimi Programı “başarıyla tamamlandı. TİKA ve Anadolu Ajansı Haber Akademisi işbirliğinde yürütülen MEP (Muhabir Eğitimi...