Haberler

21 Temmuz 2015

TİKA’dan Arakan’da 700 Bin Kişiye İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'nin Naypidav Büyükelçiliği ve bölge yetkilileri işbirliğinde 700 bin Arakanlı Müslüman vatandaşa insani yardımda bulunuldu.

TİKA, Arakanlı Müslümanlara yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, AFAD, Türkiye'nin Naypidav Büyükelçiliği ve bölge yetkilileri, işbirliğinde Arakan'daki 700 bin kişiye insani yardım götürüldü.

Myanmar'ın Arakan Eyaleti'nde 2012 de yaşanan çatışma ve şiddet sonrası çoğunluğu Müslümanlar olmak üzere köyleri ve evleri yakılarak yaklaşık 150.000 insan mülteci konumuna düşürülerek, bambudan yapılmış uzun kamp evlerinde yaşamaya mahkum edildiler. Geçen süre içerisinde bir çok müslüman ülkeyi terk etmek mecburiyetinde bırakılarak bir çoğu okyanus sularında boğularak can verdi. Geride kalan insanlar sıkı polis ve asker kontrolü altında kamplarda ve köylerde kuşatma altında hayat mücadelesi vermeye devam ediyor.

TİKA, AFAD, Türkiye Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliği ile Arakan'da yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara yönelik daha önce iki kez büyük çaplı insani yardım gerçekleştirilerek, Arakan genelinde yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara yardım da bulunuldu. Yine sözkonusu kurum ve kuruluşların işbirliği ile 3. Kademe insani yardım gerçekleştirilerek, Arakan'da yaşanan insani dram ve açlık, yokluk ve sefalet içerisinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan Müslümanlara yardımda bulunuldu. İnsani yardım malzemeleri Yangon'dan temin edilerek kiralanan bir gemi ile Arakan'ın Başkenti Sitwe'ye ulaştırıldı. Arakan Yerel Hükümeti ve yerel STK işbirliği ile aşağıda belirtilen yerlere dağıtılarak Ramazan ayında Müslümanların açlığına deva olmaya çalışıldı.

Özellikle halen daha kuşatma altında tutulan ve Sitve içerisinde yakılan 13 Müslüman köyünden ayakta kalan Aung Mingalar Köyü, Pauk Taw İlçesi Kye Ni Pin ve Nget Chung köylerinde kamplarda yaşayan   Müslümanlar tarafından yine büyük bir sevinç ve mutlulukla karşılandı. İnsani yardım içerisinde bulunan pirinç (1000 Ton), kuru nohut (200 Ton), sıvı yağ (81.5 ton), battaniye (5.000 Adet), kadın, erkek ve çocuk giysileri (20.000 adet), kurutulmuş et (20 ton), kışlık bay ve bayan elbise (15.000 Adet), alıştırma defteri (5.000 düzine), kurşun kalem (5.000 düzine), pilot kalem (5.000 düzine) malzemeler, Arakan'ın başkent şehri Sitve başta olmak üzere Kyauk Taw, Yathaetaung, Pauk Taw, POnnarkyun, Myauk Oo, Minn Bya, Myay Bon, Maungdtaw, Buthitaung gibi ilçe ve kasabalarda yaklaşık 700.000  ihtiyaç sahibi insana dağıtıldı.

Sonraki Haber

Gana’da Akra Achımota Lisesi Bilim Laboratuvarı’na Tadilat ve Donanım Desteği

Batı Afrika’nın gelişmiş ülkelerinden Gana’nın başkenti Akra’da 1927’den bu yana faaliyet gösteren ve Ganalı birçok devlet adamının da mezun olduğu Achimota Lisesi’nin bilim laboratuvarına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilat ve donanım...