Haberler

27 Haziran 2019

TİKA’dan Afrika Ülkesi Komorlar’da Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika ülkesi Komorlar’da gerçekleştirilen tarım projesinin ikinci ayağı tohum ve çeşitli tarım ekipmanı teslimatıyla tamamlandı.

Afrika’nın güneyindeki adalardan oluşan Komorlar Birliği’nde tarımın geliştirilmesi ve sermayesi olmayan çiftçilerin tohum ve tarımsal giderlerini karşılamak amacıyla farklı tarım ürünlere ait tohumlar ve tarımsal ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi. Proje, çiftçi ailelerin geçimlerini sürdürmelerine imkân sağlarken, ülkede tarım sektörünün gelişmesine de katkı sağlayacak. Başkent Moroni’de dağıtımı yapılan tohum ve ekipmanlar Balıkçılık, Çevre ve Tarım İşlerinden Sorumlu Tarım Bakanlığı'na bağlı Komorlar Tarım Kooperatifler Birliğinin Njazidja, Moheli ve Anjouan adalarındaki şubelerinde teslim edilecek.

Topraklarının % 45i tarım alanı, %7’si otlak, %16’sı ormanlardan oluşan Komorla’rda tropikal ve yağışlı bir iklim hâkim. Ülkenin en verimli tarım alanına sahip olan Mayotte Adası’nın hâlâ Fransa’nın hâkimiyetinde olması da Komorlar’ın tarım potansiyelinin tam olarak ortaya çıkarılmamasında önemli bir sorun teşkil ediyor. Ülkede tarımdan elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı %44'tür ve çalışan nüfusun %53,3'ü bu alanda istihdam ediliyor. Komorlar ekonomisi tüm bu göstergeler ışığında birinci derecede tarıma dayanıyor.

Ülkede tarım hala klasik tekniklerle yapılırken, tarım faaliyetleri için ayrılan arazinin %35’i başka ülkelerin kullanımındadır ve buradan elde edilen gelirden Komorlar faydalanmamaktadır. Komorlar’da tarımsal verimliliğin önündeki en büyük engeller arasında tohum ve tarımsal ekipman eksikliği gelmektedir. TİKA, çiftçilere tohum ve zirai ekipman destek projesi ile bu alandaki boşluğu giderebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'a Uygulama Serası Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetinde Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürlüğüne 250 metrekare genişliğinde iki uygulama serası kurdu. Afganistan’da başta sağlık, eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda olmak üzere  çeşitli alanlarda projeleri...