Haberler

11 Eylül 2023

TİKA’dan Afganistanlı Öğrencilere Eğitim Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinde bulunan Mahcube Hirevi İlkokulu öğrencilerine okul çantası ve eğitim malzemesi desteğinde bulundu.

TİKA’nın Afganistan’da gerçekleştirdiği proje kapsamında, 315 erkek ve 435 kız olmak üzere toplam 750 öğrenciye okul çantası ve kırtasiye seti temin edildi. Ayrıca, okulun ihtiyaçlarına yönelik olarak yazı tahtaları, lazer yazıcılar ve diğer gerekli okul malzemeleri de okul idarecilerine teslim edildi.

Malzemelerin teslim törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolos Muavini Mustafa Küçüktetik, Mezar-ı Şerif İl Eğitim Müdürü Hafız Muhammed Naim Belhi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Mahcube Hirevi İlkokul Müdiresi Firuzan Milad Kazizade, okulun resmi ve gönüllü öğretmenleri, öğrenci velileri ile yerel medya mensupları katıldı.

Mezar-ı Şerif İl Eğitim Müdürü Hafız Belhi, okulun kiralık bir binada hizmet verdiği hatırlatarak TİKA’nın sağladığı destekten dolayı Türk halkına ve devletine minnettar olduklarını, yarım kalmış bir inşaatın odalarının dahi sınıf olarak kullanıldığı okula sağlanan bu desteğin anlamlı olduğunu belirtti.

Mahçube Hirevi İlkokulu tarihi hakkında bilgi veren Okul Müdiresi Kazizade, 2021 yılında kurulduğunda 60 öğrenci ve 3 tane kadın öğretmen ile eğitim hayatına başlayan okulun öğrenci sayısının kısa sürede 750’ye ulaştığını kaydetti.

Kazizade, eğitim faaliyetlerinin bölgedeki vatandaşlar tarafından toplanan yardımlar ve 13 gönüllü kadın öğretmen aracılığı ile devam ettiği aktardı.

Zor şartlar altında eğitim faaliyetlerini devam ettirdiklerini aktaran Kazizade, verilen desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Sırbistan'daki 2 Meslek Lisesine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki en büyük kenti Novi Pazar'da bulunan 2 meslek lisesine donanım desteği sağladı. Liselerde yapılan ekipman teslim törenlerine, Türkiye'nin Novi Pazar Başkonsolosu Başar Başol ile Novi...