Haberler

21 Aralık 2023

TİKA’dan Afganistan'ın Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Belh Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan Türkoloji Bölümünün tadilatını yaparak donanım desteğinde bulundu.

Dil ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde ilk defa açılan ve “Belh Üniversitesi T.C. 100. Yıl Türkoloji Bölümü” olarak adlandırılan 80 öğrenci kapasiteli Türkoloji Bölümü, düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Açılış törenine, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut, Belh Üniversitesi Rektörü Hayatullah Hakcu, Belh Vilayeti Ulemalar Birliği Başkanı Şeyh Seyit Haşimi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir, Belh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Müftü Şafikullah Mahzeri, Belh Üniversitesi Yüksek Öğretim Birimi Başkanı Doç. Dr. Salih Muhammed Rasih, Türkoloji Bölümü Başkanı Asiluddin Baver, üniversite öğretim üyeleri, öğrenciler ve Afganlı yetkililer katıldı.

Belh Üniversitesi Rektörü Hayatullah Hakcu, Afganistan’ın eğitim altyapısına sağladığı destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, T.C. 100. Yıl Türkoloji Bölümünün açılış töreninde bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Semih Lütfü Turgut ise yaptığı konuşmada, Türkoloji bölümünün açılmasından dolayı gurur duyduğunu belirterek, Türkiye’deki üniversiteler başta olmak üzere diğer üniversiteler ile yapılacak işbirliği ve ortak araştırmaların Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu tarafından destekleneceğini vurguladı.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Taşdemir de, Türkoloji bölümü ile sınıfların bulunduğu koridor zeminlerinin yenilenmesinden bölüm başkanlığı odasının tadilatına, dersliklerin modern ekipmanlarla donatılmasından 110 metre derinliğinde bir su kuyusu açılmasına kadar kapsamlı bir içeriğe sahip projenin öğrencilerin istifadesine sunulduğunu dile getirerek, bölümün üniversite öğrencilerine ve akademisyenlerine hayırlı olması temennisinde bulundu. TİKA’nın aynı üniversiteye 2020 yılında halı saha ve yürüme yolları kurulumu ile otopark ve çevre düzenlenmesi desteği verdiğini de hatırlatan Taşdemir, Afgan halkına eğitim ve sağlık hizmetleri başta olmak üzere birçok alanda verilen desteğin süreceğinin altını çizdi.

Sonraki Haber

Üsküp'te “Orta Asya'dan Balkanlara Türk Dili Ve Kültürü” Sempozyumu Düzenlendi

Kuzey Makedonya'da, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlamaları kapsamında, “Orta Asya’dan Balkanlara Türk Dili ve Kültürü” sempozyumu düzenlendi. Başkent Üsküp'teki sempozyum, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği...