Haberler

19 Aralık 2023

TİKA’dan Afganistan Çiftçilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Belh, Saripul ve Kunduz Vilayetlerinde 330 çiftçiye tarımsal ekipman desteğinde bulundu.

Belh Vilayeti Şortepe İlçesi Kaymakamı Kari Abdul Ahad Ebu Bekir, Kunduz Vilayeti Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürü Mevlevi Amanullah Hasan, Saripul Vilayeti Tarım Müdürü Kari Abdulkadir Vahdet, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ve Afgan yetkililerin katılımıyla üç ayrı vilayette düzenlenen törenlerde zirai donanım ve malzeme paketleri çiftçilere dağıtıldı.

El arabası, sırtüstü ilaçlama makinesi, 50 kg kimyasal gübre, miri kazması, kürek, demir tırmık ve bahçe temizleme el setinden oluşan paketler, Kuzey Afganistan bölgesinde geçimlerini tarımla sağlayan 330 çiftçiye teslim edildi.

Belh Vilayeti Şortepe İlçesi Kaymakamı, Kunduz Vilayeti Tarım, Sulama ve Hayvancılık Müdürü ve Saripul Vilayeti Tarım Müdürü törenlerde yaptıkları konuşmalarda, kendi vilayet yöneticileri ve sakinleri adına sağlanan desteklerden dolayı Türk devleti ve halkına şükranlarını sunduklarını dile getirerek, yoksul çiftçilerin ihtiyaçlarını doğrudan karşılayan bu projeden ötürü çok memnun olduklarını ifade ettiler. Tarımsal faaliyetlerin neredeyse tamamen beden gücü ile yapıldığını ve sağlanan desteğin yerinde olduğunu belirten Abdul Ahad Ebu Bekir, Amanullah Hasan ve Abdulkadir Vahdet; Türkiye’nin sadece tarım alanında değil eğitim ve sağlık gibi diğer önemli sektörlerde de desteklerde bulunduğunun altını çizerek TİKA’ya sağlamış olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Mikail Taşdemir ise konuşmasında, sağlanan tarım el aletlerinin çiftçilere hayırlı olmasını temenni ettiğini belirterek, söz konusu malzemelerin ürün ekimi ve hasadında önemli bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği "Organ Nakli Koordinatörlüğü Kursu", İstanbul'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından desteklenen, organ nakli alanında önemli bir etkinlik olan 5. ITN Organ Nakli Koordinatörlüğü Kursu, 1-15 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlendi. Organ Nakli Koordinatörleri Derneği, Türk Yoğun...