Haberler

25 Ekim 2022

TİKA’dan Afganistan’daki Hattatlar Derneğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkent Kabil de faaliyet gösteren Afganistan Hattatlar Derneğine nakkaşlık, resim, hat sanatı ve güzel yazı eğitimlerinde kullanılacak malzeme desteğinde bulundu.

TİKA tarafından temin edilen 15 kalem malzemeden, Hattatlar Derneği bünyesinde nakkaşlık, ressamlık, hat sanatı ve güzel yazı kurslarında sanat eğitim gören 400 kursiyerin faydalanması bekleniyor.

Afganistan Hattatlar Derneği Başkanı Arif Ghulami Ghaznawi yaptığı açıklamada, “Türk devletinin ve TİKA kurumunun yıllardır olduğu gibi Afganistan halkının yanında olduğunu bir kez daha kanıtladı. Derneğimize temin edilen bu malzemeleri Mezar Şerif, Herat ve Ghazni illerindeki diğer sanatçı kardeşlerimiz ile paylaşacağız.” dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal ise açıklamasında, TİKA olarak Afganistan da sağlık, eğitim, tarım, su sanitasyon projelerinin yanında kültür sanat projelerini de önemsediklerini ifade etti. Afganistan gençlerinin üstün yetenekleri olduğuna her alanda şahitlik ettiklerine ve temin edilen malzemeler ile sanat sevenlerin kendilerini geliştirmelerini ümit ettiklerini ettiğini belirten Çal, “Bundan sonraki süreçte de yine imkanlarımız dahilinde bu ve diğer kalkınma alanlarında imkanlarımız ölçüsünde proje ve faaliyetler gerçekleştirmeye gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

Teslim töreni katılan sanat öğretmenleri ve öğrenciler Türkiye devletine ve Tür halkına desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Sonraki Haber

Lübnan’da “Doğada Arama Kurtarma Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İHH Afet Akademisi iş birliğinde Lübnan’da farklı sivil toplum kuruluşlarında görevli personellere yönelik “Doğada Arama Kurtarma Eğitimi” düzenlendi. TİKA ve İHH Afet Akademisi iş birliğinde Acil Durum...