Haberler

25 Temmuz 2023

TİKA’dan Afganistan’da İki Atölyeye Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Afganistan’da dikiş-nakış eğitimlerinin verildiği ve tekstil üretiminin yapıldığı iki atölyeye donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Herat Kadın Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği yaparak yılda yaklaşık 400 kadına dikiş-nakış alanında eğitim imkânı sağlayan iki atölyeye donanım ekipmanları temin etti.

Temin edilen donanım ekipmanları arasında inci çakma makinesi, deri kesme makinesi, dikiş makinesi, elektrikli makas, nakış makinesi, buharlı ütü ve kumaş gibi çeşitli malzemeler yer alıyor.

Afganistan'da tekstil sektörü, büyük oranda terziler aracılığıyla faaliyet gösteriyor ve bu sektörde kadınların istihdam edilmesi önemli bir etki yaratıyor. Bu nedenle, TİKA'nın sağladığı ekipmanlar sayesinde kadınların mesleki becerilerinin kazanılması hedeflenirken, aynı zamanda kadınların kendilerini geliştirmesi ve sosyal hayata aktif katılım sağlaması da öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA ve AA İş Birliğinde “Afet Haberciliği Çalıştayı” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Anadolu Ajansı (AA) iş birliğinde, Türkiye dâhil 16 ülkeden gazetecilerin katılımıyla Afet Haberciliği Çalıştayı düzenlendi. Türkiye’nin afet haberciliği alanındaki tecrübelerini paylaşmak amacıyla düzenlenen çalıştay kapsamında, katılımcılara yönelik...