Haberler

28 Nisan 2016

TİKA’dan Afganistan’da Görev Yapan Mehmetçiğe Misafirhane

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afgan Ordusunun kapasitesinin geliştirilmesi kapsamında çok sayıda Türk subayının da danışmanlık yaptığı Afganistan Savunma Bakanlığına bağlı Milli Savunma Üniversitesi bahçesinde Mehmetçiğin barınma ihtiyacını karşılamak için 84 kişi konaklama kapasiteli misafirhane inşa etti.

Binanın inşa edildiği yer Milli Savunma Üniversitesi bahçesinde İngiliz askerlerinin üs olarak kullandığı ve diğer milletlerden de askerlerin görev yaptığı Karga Kampı’nın içinde yer alıyor. Kampın içinde diğer milletlere ait askeri unsurlar çadırlarda veya prefabrik yapılar içinde konaklarken Türk Subaylarınında konakladığı modern bina  TİKA tarafından inşa edildi.

Donanımı da TİKA tarafından gerçekleştirilen binanın açılışına TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı Komutanı Tümgeneral Cahit Bakır, TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin çok sayıda asker ve bürokrat katıldı. Kurdelenin kesilmesinin ardından Kara Harp Okulu Konferans Salonu’nda Afganistan Milli Savunma Üniversitesi’nde okuyan ikibin subay adayı öğrencinin katılımı ile tören düzenlendi. Tören Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından iki ülkenin milli marşları ve Harp Okulu zafer marşının okunmasıyla başladı.

Törende konuşan TİKA Başkanı Çam, "Her milletin ve devletin zor günleri olabilir ama elbette bir gün her şey normale döner. Biz de umutla, gayretle, geleceğe parlak bir şekilde varabileceğimize inanıyorum." dedi. Çam, dünyada güvenlik risklerinin arttığı bir dönemde, Afgan ordusunun yeniden güçlenmeye başlamasının sevindirici olduğunu ve Türk askerinin Afganistan'ın güvenliğine yaptığı katkıdan gurur duyduğunu belirtti. Serdar Çam, iki ülke arasındaki dostluğun çıkar ilişkisine dayanmadığını ve kardeşlik hukuku içinde davranıldığını vurguladı.

Afganistan’daki Türk Gücü Komutanı Tümgeneral Bakır ise, dost ülkelerin yardımlaşmaya mükellef olduğunu kaydederek birbirlerinin keder ve sevincini paylaşan Türk ve Afgan halklarının dostluğunun ilelebet süreceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi yılı kapsamında düzenlenen "Uluslararası Hoca Ahmed Yesevi Sempozyumu" Ankara Rixos Otel'de başladı. Törene, Onur Kurulu'nda da yer alan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim...