Haberler

06 Haziran 2018

TİKA’dan Afganistan’da Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afganistan’ın Badgis şehrinde bulunan Murçak Kasabası ve Herat’ta ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesi desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından Batı Afganistan’ın Badgis şehrinde bulunan Murçak Kasabasına Ramazan ayında gıda yardımı yapıldı. Herat Şehrine yaklaşık 300 kilometre mesafede bulunan kasabaya giden yolun yaklaşık 70 kilometresi Taliban denetiminde, kasaba dışındaki diğer tâli yollar da Taliban tarafından kontrol ediliyor.

Emniyet güçlerinin ancak hava yolu ile ulaşabildiği ve Taliban’ın kısıtlaması sebebi ile telefon ile iletişimin ancak sabah saatlerinden öğle vaktine kadar mümkün olduğu kasabada yaklaşık 150 aileye dağıtılmak üzere temin edilen gıda maddeleri Herat Yardım Dağıtım Merkezi dışında bir depodan kasabaya ulaştı. Terör tehdidi dolayısı ile kimsesiz ve sahipsiz halde büyük mahrumiyetler içinde yaşayan kasaba halkına ulaşan yardımlar mahalle muhtarları tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Yardım dağıtımında açıklamada bulunan mahalle muhtarları Ağa Muhammed Erbab, Hacı Hayıt Murat ve Hacı Baba Han şimdiye kadar hiçbir yerden yardım ve destek görmediklerini, kimsenin elini uzatmadığı “mahrum ve mazlum” Murçak’ı unutmayan TİKA’ya ve Türk milletine şükran borçlu olduklarını söylediler.

Ramazan münasebeti ile programlarına ara vermeden devam eden TİKA Herat’ta da ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesi desteğinde bulundu. Herat’ta, Ramazan ayı dolayısı ile gıda yardımı yapan tek yabancı kuruluş olan TİKA, Afganistanlı vatandaşlardan büyük takdir topladı. TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar ise gıda dağıtımında yaptığı açıklama, Türk Milletinin her zaman Afganlı kardeşlerinin yanında olduğunu Ramazan münasebeti ile ülkemizin başta TİKA olmak üzere muhtelif kurumları vasıtası ile dünya çapında büyük bir gıda yardımı faaliyeti icra ettiğini, Herat ve çevresinin de bu yardımlardan istifade ettiği için çok memnun olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

Çad'da TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’da  yetim, kimsesiz ve yoksullara iftar programı düzenledi.  TİKA, Çad’ın  en büyük camisi olan Faysal Camii’nde Çad İslam Konseyi ile birlikte 2.000 kişiye, Encemine Büyükşehir Belediyesi ile birlikte...