Haberler

15 Eylül 2017

TİKA’dan Afganistan’da 500 Göçmen Aileye İnsani Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Cevizcan ve Belh Vilayetlerinde yaşanan çatışmalar ve su taşkınından etkilenen 500 mağdur aileye insani yardım desteğinde bulundu.

Amu Derya (Ceyhun Nehri)  kenarındaki Belh Vilayeti Şortepe İlçesine bağlı Şeyh, Çakır, Başiri, Arıkbatur, Hazare ve Tokay köylerinde yaşayan halk yıl içinde nehir suyunun yükselmesi ve taşması sebebiyle ev ve tarlalarında ciddi kayıplar veriyor. Bu yıl da nehrin taşmasıyla evleri  ve tarlaları sular altında kalıp zor durumda kalan günlük hayatı bile idame ettirmekte zorlanan 260 aileye TİKA tarafından temel gıda yardımı yapıldı. Ayrıca Faryab Vilayetine bağlı Devlatabad, Hoca Sabzpoş ve Şirintagab ilçelerinde meydana gelen çatışmalardan etkilenerek evlerini ve yurtlarını terk edip Cevizcan Vilayetine bağlı Hoca Dukhu ilçesine sığınan ve zor şartlar altında yaşamakta olan 240 aileye de gıda ve battaniye yardımı yapıldı.

Gıda dağıtımı, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zeki Bulduk, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatör Yardımcısı Kenan Yıldırım, Şortepe İlçe Kaymakamı Muhammed Haşim Mansur ve köylülerin katılımıyla gerçekleşti.

Belh Vilayeti Şortepe İlçesinde gıda dağıtımına katılan Mezar-ı Şerif TİKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk  yaptığı konuşmasında “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Afganistan Devleti ve halkıyla geçmişten beri ördüğü bir kardeşlik bağı mevcuttur. TİKA olarak bu kardeşlik bağının güçlenmesi için üzerimize düşeni yapmaya öncelikle gönülden aday olduk. Bu bağlamda birçok ülkede sağlık, eğitim, tarımsal kalkınma vb. alanlarda destekte bulunduğumuz gibi, acil insani yardım anlamında zor durumda kalan ihtiyaç sahibi ailerin de yanında olduk. Bugün burada bulunma nedenimiz de ev ve tarlalarını sulara teslim eden 260 ailenin birtakım ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yine acil insani yardım noktasında yakın zamanda Faryab Vilayetine bağlı bazı ilçelerde meydana gelen çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 240 aileye de TİKA tarafından gıda yardım yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu halkın her zaman yanında olup kardeşlik bağlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” ifadelerinde bulundu.  

Belh Vilayeti Şortepe İlçe Kaymakamı Muhammed Haşim Mansur, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk halkının Afgan halkının zor durumlarında hep yanında olduğunu ve maddi ve manevi desteklerini esirgemediğini ve kardeşlik hakkını yerine getirmeye çalıştığını belirtti. Mansur,  TİKA’ya  mağdur durumda kalan Afgan halkına yapmış olduğu tüm desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA, geçen Ramazan Ayı içerisinde savaştan etkilenen ve zor şartlar altında yaşayan Kunduz Vilayeti Kale-I Zal İlçesine de 350 aileye acil gıda desteğinde bulunulmuş olup ayrıca Belh, Cevizcan ve Semengan Vilayetlerinde de Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi 400 aileye Ramazan Paketi temel gıda desteğinde bulunmuştu.

Sonraki Haber

Romanya’da 8. Uluslararası Balkanlar Sosyal Bilimler Kongresi’ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın destekleri ile 8. Uluslararası Balkanlar Sosyal Bilimler Kongresi Romanya, Köstence Ovidius Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Gazi Üniversitesi, Sakarya...