Haberler

05 Mayıs 2016

TİKA’dan Afganistan’da 200 Bin Kişiye Sağlık Hizmeti Veren Kliniklere Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da 180 bin kişinin yaşadığı Kabil’in Bagrami ilçesinde, yılda 200 binin üzerinde kişinin sağlık hizmeti aldığı 3 kliniğe tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunarak sağlık alanında önemli bir açığın daha giderilmesini sağladı.

Başkent Kabil’in güneydoğusunda yer alan ve 180 bin nüfusa sahip Bagrami ilçesinde 7 adet sağlık merkezi bulunuyor. TİKA tarafından daha önce 4 tanesi donatılan sağlık merkezlerinin geri kalan 3 tanesi daha donatılarak ilçenin sağlıkla ilgili ekipman ve malzeme ihtiyacı giderildi. Günde yaklaşık 600 kişiye sağlık hizmeti veren 3 Merkezin hem kapasitesinin hem de sunduğu hizmet kalitesinin TİKA’nın donanım desteğiyle daha da artması hedefleniyor.

Türkiye her zaman yanımızda oldu

Tıbbi ekipman ve malzemelerin teslim töreninde konuşan Bagrami ilçe kaymakamı Muhammed Şefi Sülemel “Bugün TİKA Bagrami İlçesinin Şino, Alokhil ve Butkhak kiniklerine tıbbi malzeme ve ekipman desteğinde bulunarak ilçemizin kliniklerinin donanım yönünden eksiklerini tamamladı. Türkiye Müslüman ve kardeş bir ülke olarak her zaman iktisadi alanda, eğitim alanında, sağlık alanında ve diğer her alanda bize yardım eden bir ülke olmuştur. Ben Bagrami halkı adına ve buradaki şuramız adına şükranlarımı sunuyorum. Eminim ki bu yardımlar bizim bu bölgedeki halkımıza çok faydalı olacak kendilerine teşekkür ediyorum.”

10 yılda 5 Milyon Kişiye Sağlık Hizmeti

Tıbbi ekipman ve malzemelerin teslim töreninde konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin “2005 yılından bu yana inşa ettiğimiz hastane, sağlık ocağı ve kliniklerde 5 milyon üzerinde kişiye sağlık hizmeti sunduk. Toplumda en önemli ihtiyaçlarından birisi sağlıktır. Sağlıkta da insanlara en yakın olan, hastalara en yakın olan ve donanımları en iyi olması gereken yerler sağlık ocaklarıdır. Elimizdeki imkânlarla sağlık ocaklarının ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Bugünde Bagrami ilçesinde bulunan üç sağlık ocağımızın temel ihtiyaçlarını gidermiş olduk. İnşallah önümüzdeki günlerde de sağlık ocaklarımızı bu şekilde desteklemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Tarıma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tünhel Kazak STK işbirliğinde Moğolistan’da tarım ve istihdamı desteklemek amacıyla Selenge Vilayeti Mandal İlçesi Tünhel Kasabasında Örtü Altı Yetiştiriciliği Sera Kurulması Projesi gerçekleştirildi. TİKA Moğalistan’da faaliyetlerine devam...