Haberler

20 Temmuz 2017

TİKA’dan Afgan Sanatçılarına Destek

Afganistan Mezar ı Şerif’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Belh Vilayeti Kültür Müdürlüğü işbirliğinde sanatçılar şiir gecesi programında bir araya geldi.

Mezar-ı Şerif TİKA Ofis Binası bahçesinde düzenlenen şiir gecesi programında Türk halkının 15 Temmuz darbe girişimi gecesindeki kahramanlık öyküsünü anlatan ve darbe karşısında hiç korku duymadan direnen halkın fotoğraflarından oluşan bir sergi de düzenlendi.

Düzenlen şiir geçesi programına, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Efzal Hadid, Belh Kültür Müdürü Salih Muhammed Halik, Belh Valisi Özel Kalem Müdürü Feyyaz Mihirayin, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler ve davetliler katıldı.

Şiir gecesinde Belh Vilayetinin şairlerinden Vahap Mucir’in dokuzuncu eseri olan Merd-i Bi Ayine (Aynasız Adam) adlı şiir kitabının tanıtımı TİKA ve Kültür Müdürlüğünün desteği ile gerçekleşti. Şair hayranlarına canlı müzik eşliğinde şiirlerinden okuma yaptı. Ayrıca programa katılan şair hanımlarda Mucir’in şiirlerinden seçerek davetlilere şiir okudular.

Şiir gecesinin açılış konuşmasını yapan Belh Valisi Özel Kalem Müdürü Feyyaz Mihirayin, öncelikle TİKA’ya sanatçıları destekleyip teşvik ettiğinden ve yazarları bir araya getirdiğinden dolayı teşekkürlerini belirtti. Sanatçı Vahap Mucir’in dokuzuncu eseri olan Merd-i Bi Ayine adlı kitabının özellikleri hakkında detaylı bilgi verdi.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, TİKA, her alanda Afgan halkının yanında olduğu gibi sanatçıların da yanında olacağını ve destekte bulunacağını ifade etti. Belh Vilayeti İl Şura Başkanı programda şair ve yazarlara hitaben yaptığı konuşmasında, TİKA aracılığı ile Türkiye’nin Afganistan’a vermiş olduğu desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. TİKA’nın her alanda  Afgan halkının yanında olduğunu ve sanatçılara da destekte bulunduğunu memnuniyetini dile getirdi.

Vahap Mucir’in Merd-i Bi Ayine adlı şiir kitabı hayranlarına hediye edilerek, Kültür Müdürlüğü tarafından TİKA Program Koordinatörlüğüne teşekkür belgesi takdim edildi. Program, düzenlenen 15 Temmuz sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri Dakka’da Anıldı

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yıldönümü münasebetiyle Bangladeş’in başkenti Dakka’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Dakka Büyükelçiliği işbirliğinde çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi. Bangladeş’in Başkenti Dakka’da Baridhara Camii’nde düzenlenen Mevlüt’e katılanlar, ...