Haberler

18 Mart 2020

TİKA’dan 7. Türkiye Arıcılık Fuarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği (ARMASAD) tarafından organize edilen Türkiye Arıcılık Fuarına destek verdi.

Arıcılık Malzemeleri ve Arı Ürünleri Sanayicileri Derneği (ARMASAD) tarafından organize edilen Türkiye Arıcılık Fuarı, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde kapılarını yedinci kez misafirlerine açtı. Türkiye’de Ankara ve İstanbul’da senede iki kere gerçekleşen ARMASAD fuarları arıcılık sektörünün tek fuarı olma özelliği taşıyor.

Bu misyon ve sorumlulukla arıcılık sektörünün farkındalığını arttırmayı hedefleyen ARMASAD son organizasyonunda; Tarım ve Orman Bakanlığı, TİKA, TOBB, KOSGEB gibi kamu kurumlarının yanında Bosna Hersek, Çeçenistan Cumhuriyeti, Dağıstan Cumhuriyeti, Moldova ve Gagavuzya Özerk Bölgesi, İnguşetya Özerk Bölgesi, Gambiya, Azerbaycan Arıcılar Birliklerinin ve Uluslararası Arıcı Dernekleri Federasyonu (APİMONDİA)’nun desteğini alarak bu zamana kadar ulusal çapta yapılmış en büyük arıcılık organizasyonunu gerçekleştirdi.  

Fuarın eğitim ayağında, Prof. Dr. Banu Yücel, Dr. Ali Korkmaz ve Uzman Arıcı Halil Bilen tarafından verilen arıcılık konferansları büyük ilgi gördü.

“Türkiye Arıcılık Fuarında İnovasyon var” sloganı ile yola çıkan ARMASAD, sektörde Ar-Ge’nin arttırılması ve yeniliklerin teşvik edilmesi amacıyla başlatmış olduğu İnovasyon yarışması büyük ilgi gördü.

2019 yılında başlatılan inovasyon yarışması bu sene, ziyaretçi ve katılımcıların oyları ile belirlendi. İnovasyon ödülü yarışmasında birinci AR-SUM firmasının geliştirmiş olduğu Arı Sütü Toplama makinesi olurken, ikinciliği Balhane firmasının yapmış olduğu Ballı Kahve, üçüncülüğü ise Akyol Arıcılık evinin üretmiş olduğu Petek Bağlama Adaptörü aldı. Yine fuarın kalitesini arttırmak için düzenlenen En Güzel Stant Yarışmasını MBV&Teknovet firmasının standı aldı.

Fuarın klasiği haline gelen sektörün duayenleri ödüllerine ise, bu sene akademik alanda Prof. Dr. Ferat Genç,  firmalar alanında Mehmet Salcan layık görüldü.

Yurt içi ve yurt dışı firmaların ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşen fuarın gala yemeğinde arıcılık sektöründe birlik ve beraberlik çağrısı yapıldı. Arıcılık Sektörünü ayakta tutan her ayağın sağlam ve eşit mesafede tutulması gerekliliğinin altı çizildi.

Fuara yurt içi ve yurt dışından toplam 70 firma ve sektör temsilcisi katılırken, 7000’e yakın kişi de fuarı ziyaret etti. 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Kadın Meslek Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Maarif Vakfı işbirliği ile Afganistan’da kadınlara yönelik meslek edindirme kursları düzenledi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Mezar-ı Şerif Ofisi tarafından Afganistan’ın kuzey bölgesinde yer alan...