Haberler

12 Ekim 2022

TİKA’dan "6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi”ne Destek

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Afyonkarahisar Belediyesi iş birliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA),  Zafer Kalkınma Ajansı, Sandıklı Belediyesi ile Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odasının katkılarıyla düzenlenen, “Herkes İçin Gastronomi” ana temalı 6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Afyonkarahisar’da düzenlendi.

6-9 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen Kongreye; Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Adem Aslan, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayıp Özdemir, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Murat Doğdubay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, kamu kurum ve kuruluş, özel sektör temsilcileri, farklı ülkelerden gelen bilim insanları ve öğrenciler katıldı.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, termal bir otelde başlayan kongrenin açılışında, UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'nda gastronomi alanında Türkiye'de 3, dünyada 49 şehirden biri olan Afyonkarahisar'da böyle güzel bir kongrenin yapılıyor olmasından son derece memnun olduğunu söyledi.

Dünyada yeme içme kültürüne verilen ilginin artmasıyla kültürel çekiciliğin ana faktörünü oluşturan gastronomik miras kavramının ülkelerin kültürel değerleri kapsamında değerlendirildiğini aktaran Yiğitbaşı, şöyle konuştu:

"Gastronomi, hangi eşleşmelerle, nerede, ne zaman, ne yiyip içeceğimize dair rehber niteliği taşıyor. Geçmişte turistlerin amaçları, gittikleri bölgeyi genel hatlarıyla keşfetmekken, son zamanlarda bu amaca ek olarak turizm içinde yemek kültürünü deneyimleme, farklı bölgelerin farklı damak zevklerini öğrenme isteği ve merakı, gastronomi turizmi kavramını ortaya çıkarmıştır. Dünyada seyahatlerini lezzet duraklarına göre yapanların sayısı giderek artış gösteriyor. Bir tatil planı yaparken hepimizin öncelikle baktığı nokta öncelikle yeme içme oluyor. Gastronomi denildiğinde ise elbette başı çeken Türk mutfağıdır. Türk mutfağı yaşayan en eski ve en zengin mutfaklardan biridir."

"Bizim mutfağımızda önce insan pişer"

Yiğitbaşı, Türk mutfağının hem bedene hem ruha şifa veren asırlık reçetelerden oluştuğunu vurguladı.

Anadolu'da birçok tarifin hekimlerle birlikte hazırlandığını anlatan Yiğitbaşı, şöyle devam etti:

"Bizler de bu noktadan hareketle bu yılki festival sloganımızda 'Bizim mutfağımızda önce insan pişer' diyoruz. Bizim yemeklerimiz bedenen olduğu kadar manevi olarak da ruhumuza da şifadır diyoruz. Yeme, içme ile turizmin arasındaki ilişki iyi kurulduğunda, gastronomi turizmi yalnızca ekonomik değil, bölgesel kalkınmaya da yerel kimliğin ve kültürün güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Gastronomi turizminin ekonomik ve sosyal gelişime katkısı dışında bir başka etkisi de yerleşik halk ile turist arasında duygusal bir bağ ve sembolik etkileşim kurulmasına olanak tanımasıdır. Böylece bölgenin imajı ve pazarlaması açısından güçlü bir gelişim sağlamaktadır. Gastronomi turizminin turist harcamalarını artırdığını, turizm sezonunu uzattığını, bunun sonucunda destinasyona ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik gibi temel katkılar sağladığı biliniyor. Yiyecek, içecek ürünleri, turistler açısından bir pazar oluşturduğu sürece turizmi güçlendiriyor."

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise AKÜ Turizm Fakültesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Meslek Yüksekokullarındaki Aşçılık Programlarında toplam bin 400 öğrencinin gastronomi eğitimi aldığını söyledi. Karakaş, “UNESCO yaratıcı şehirler ağında gastronomi alanında Türkiye’deki 3 şehirden biri olan Afyonkarahisar’da üniversite olarak; lisansüstü akademik çalışmalarla, sektörel iş birliği girişimleriyle ve sosyal etkinliklerle şehrin gastronomi kültürüne katkı sağlamaya gayret ediyoruz. ‘VI. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi’ ile gastronomi turizminde önemli avantajlara sahip ve gelişime açık olan destinasyonlar için strateji ve politikaların belirlenmesi; uygulama alanında sektörel faydaların sağlanması ve ilgili literatüre katkıda bulunulması amaçlanmaktadır” dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de kentin 7 medeniyete ev sahipliği yaptığını, yaklaşık 600 çeşit yöresel ürünün bulunduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından 6. Uluslararası Gastronomi Turizmi Araştırmaları Kongresi Davetli Konuşmacı Hindistan Kota Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Anukrati Sharma’nın yaptığı “Gastronomi Turizmi ve Sürdürülebilir Kalkınmanın Geleceği” konulu sunumla devam etti.

 

 

Sonraki Haber

TİKA Çadlı Mahkumlar İçin Dikiş Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Çad’ın en büyük cezaevi olan Klessoum Tutuklu ve Islahevine kadın ve erkek makhumların eğitim görecekleri tam teşekküllü dikiş atölyesi kurdu. TİKA tarafından kurulan atölyenin açılış törenine, T.C. Encemine Büyükelçisi...