Haberler

11 Nisan 2018

Telafer’in Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Irak Telafer’de DEAŞ saldırıları sonucu tahrip olan bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lise olmak üzere toplam üç okulun tadilatını tamamlayarak Telaferli Türkmen çocukların yeniden eğitim yuvalarına kavuşması sağlandı.

Al-Sadık Al-Amin Lisesi için tadilat sonrası düzenlenen açılış törenine Telafer Belediye Başkanı Muhsin Çolak, TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Telafer Eğitim Müdürü Yardımcısı, okul müdür ve öğretmenleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Al-Sadık Al-Amin Lisesinde 550 öğrenci bulunuyor halihazırda ilçede tadilatı yapılan tek lisedir. TİKA Koordinatörü Cüneyt Esmer yaptığı konuşmada, TİKA’nın faaliyetlerinde öncelikli alanların başında eğitim sektörünün geldiğini, tamamen harap olan ilçede, bu projeyi tamamlayarak daha iyi bir eğitim ve öğretim sürdürmeyi hakeden Telafer gençliğine böyle bir hizmet vermekten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Telafer Belediye Başkanı Muhsin Çolak Türkiye’nin yanlarında olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti ve desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Al-Sadık Al-Amin Lisesi, Telafer’in DEAŞ’tan kurtulduktan sonra evlerine dönen Türkmen ailelerin çocuklarına kapasitesinin üstünde eğitim hizmeti veriyor. TİKA tarafından, okulun tüm derslikleri, öğretmen odaları ve tuvaletleri yenilendi.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan’da Hurda Deposunu Eğitim Yuvasına Dönüştürdü

Kabil Kız Meslek Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hurda deposu olarak kullanılan bina modern bir eğitim yuvasına dönüştürüldü. Kabil'de hurda deposu olarak kullanılan bina TİKA tarafından yenilenip, donanımı sağlanarak modern bir okula dönüştürüldü. 3040 m2’lik...