Haberler

17 Ağustos 2022

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Kırgızistan Etabı Tamamlandı

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) desteklenen 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Kırgızistan’ı ziyaret eden gönüllü öğrenciler, Aydanek Yetimhanesi’nde tadilat çalışmasına katıldılar.

TİKA tarafından desteklenen 2022 TPP kapsamında Kırgızistan’a giden gönüllü öğrenciler, bir hafta boyunca Türkiye’nin Ata yurttaki faaliyetlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Programın birinci gününde TİKA gönüllüleri ilk olarak TİKA Bişkek Koordinatörlüğünü ziyaret ederek, gerçekleştirilen projeler hakkında Koordinatör Osman Usta tarafından yapılan sunumu dinlediler. Gönüllüler, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan tarafından rektörlük binasında kabul edildi.

“İki halkı birbirine yaklaştıran güzel bir proje”

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gönüllü 12 kız öğrenci, T.C. Bişkek Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Özgür Erkan tarafından ağırlandı. TİKA'nın TPP kapsamında Kırgızistan'a geldikleri için öğrencilere teşekkür eden Erkan, "Bu proje iki halkı birbirine yaklaştıran güzel bir proje. Gönüllü faaliyetlerinizden dolayı sizinle onur duyuyorum." dedi. Erkan, TİKA gönüllülerinin iki ülke arasındaki gönül köprülerini sağlamlaştırdıklarını ve iki ülkenin geleceğine gençler arasındaki ilişkilere de yatırım yaptıklarını söyledi.

Sonraki durak “Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi”

Gönüllülerin bir sonraki durağı inşası ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen ve iki ülke arasındaki anlaşma çerçevesinde Türk ve Kırgız Sağlık Bakanlıkları tarafından ortak işletilen Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi oldu. Burada öğrencileri karşılayan Başhekim Kalp Damar Cerrahı Dr. Hüseyin Ünsal Erçelik hastane hakkında bilgilendirmede bulundu. Kırgızistan Maarif Vakfı Eğitim Kompleksi’ni de ziyaret eden TİKA gönüllüleri, Müdür Vekili İbrahim Hakkı Boyacı’nın okulla ilgili bilgilendirmesini ilgiyle dinlediler.

Aydanek Yetimhanesi’nde Tadilat Çalışması

TİKA gönüllüleri, Bişkek’te 45 çocuğun ikamet ettiği yetimhanenin ikinci ve bodrum katlarını ile bahçedeki demir çitleri boyadılar. Burada yoğun olarak çalışan gönüllüler, yetimhane görevlilerinin çaldığı akordeon eşliğinde çocuklarla dans ettiler. Tadilat sonrasında da Tanrı Dağları’nın eteğinde çocuklarla birlikte piknik programı düzenleyen öğrenciler unutulmaz anlar yaşadı.

Ata yurdumuzun önemli yerleri hakkında bilgi alan gönüllüler, Karahanlılar’ın ilk başkenti Burana’yı, Issık Göl sahilinde bulunan Çolpan Ata’yı ve Ruh Ordo Açık Hava Müzesi’ni, Petroglif Müzesi’ni (Saymalı Taş) ziyaret ettikten sonra Issık Göl’de tekne turuna katıldılar.

Öğrenciler, Ata Yurt Kırgızistan'ı ziyaret etmekten heyecanlı

Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Türk Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi Kübra Sütçü, yaptığı açıklamada, ata yurdu Kırgızistan'ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, emeği geçen kurumlara teşekkür etti. Sütçü, Kırgızistan'ın daha iyi tanımaları için kültürel ve tarihi mekânlarını ziyaret ettiklerini ve bir yetimhanedeki boyama-tadilat çalışmalarına katıldıklarını kaydetti.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığı Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nisanur Bakan, Kırgızistan'ı küçüklüğünden beri gelip görmek istediğini belirterek, heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi. Bakan, "TİKA, dünyanın birçok ülkesinde tarihi mekânları restore ediyorsa, biz de gönüllüler olarak, Türkiye ile Kırgızistan arasında gönül köprüsünü kurarak TİKA'nın projesine destek olacağız." ifadesini kullandı.

Tarihi ve kültürel mekânlar ziyaret edildi

Bişkek’te ise ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un Ev Müzesi, Cengiz Aytmatov ve 1916 Şehitlerinin kabirlerinin bulunduğu Ata Beyt ile Ala Arça’nın yanı sıra Kırgız Milli Kütüphanesi’nde TİKA tarafından yenilenen Cengiz Aytmatov Türk Kültür Merkezi ile Türkiye Diyanet Vakfı destekleriyle inşa edilen Merkez İmam Serahsi Camii, Atatürk Parkı ve İkinci Dünya Savaşı’nda şehit düşen askerler anısına kurulan Zafer Parkı’nı ziyaret ederek programı sonlandırdılar.

TİKA'nın koordinasyonundaki "2022 Tecrübe Paylaşım Programı"nı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Türkiye Gençlik Vakfı destekliyor.

Sonraki Haber

KKTC'de TİKA'nın Restore Ettiği Barbarlık Müzesi Açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanan Barbarlık Müzesi açıldı. Başkent Lefkoşa'da bulunan Barbarlık Müzesi'nin restorasyonun ardının gerçekleştirilen açılış törenine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı...