Haberler

18 Şubat 2014

Tanzanya'da Azerbaycan Türkiye İşbirliği Programı Başladı

Türkiye ve Azerbaycan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı öncülüğünde Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı kapsamında Tanzanya’ya yardım elini uzattı.

TİKA, organizasyonunda Tanzanya’ya yönelik Türkiye-Azerbaycan ortaklığıyla Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı başladı. TİKA, Azerbaycan Gençliğe Yardım Fonu ve dünya çapında yaptığı sağlık projeleriyle tanınan Yeryüzü Doktorları işbirliğinde yürütülen çalışma çerçevesinde Türkiye ve Azerbaycan’dan katılım sağlayan doktorlar ve proje heyeti Tanzanya’nın fiili başkenti Darüsselam’a gitti. Bu çerçevede Tanzanya Rehama Vakfıyla birlikte yüze yakın katarakt hastasını ameliyat etmek ve ihtiyaç sahibi yüzlerce kişinin göz muayenesi yapmak üzere Darüsselam’da bulunan heyeti, Tanzanyalı çocuklar ellerinde Azerbaycan ve Türkiye bayraklarıyla coşku ve sevgiyle karşıladılar.

Seyit Yahya Şirvani adına açılan su kuyusu hizmete girdi
Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı kapsamında ilk olarak Darüsselam’da, yapımına daha önce başlanan Azerbaycan’ın önemli tarihi şahsiyetlerinden Seyit Yahya Şirvani adına açılan su kuyusu törenle hizmete girdi. Tanzanya’nın en büyük kenti Darüsselam’daki yeni su kuyusunun açılışı, Türk ve Azerbaycanlı yetkililerin katılımıyla yapıldı. Türkiye’nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, “Su hayattır. Kimse susuz hayatta kalamaz. İnsanoğlunun temel ihtiyaçları suya bağlıdır” dedi.

Programda konuşan Azerbaycanlı doktor Bahruz Guliyev ise Tanzanya’ya gelmek için hiç tereddüt etmediklerini belirterek, “İnsanların yüzlerindeki sevinci görmek başka bir duygu. Bu ziyaretimizin diğer insanların da buraya gelmesine vesile olmasını istiyoruz. Buraya gelmemize vesile olan devletimiz başta olmak üzere TİKA ve Yeryüzü Doktorları Derneği’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Su kuyusu açılış töreninin ardından, Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı kapsamında Tanzanya’nın fiili başkenti Darüsselam’ın Mukuranga ilçesine hareket eden doktorlar ve proje heyeti burada da büyük bir coşkuyla karşılandı. Mukuranga Hastanesi bahçesinde gerçekleştirilen açılış programına, Tanzanya eski Cumhurbaşkanı Ali Hasan Mwinyi, Türkişye Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu ve TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Mukuranga bölgesi yerel yöneticileri ve bölge halkı katıldı. Ellerinde Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını sallayarak sevinç gösterisinde bulunan hastalar ve hasta yakınları desteklerinden dolayı Türkiye ve Azerbaycan’a teşekkürlerini dile getirdiler.

Sonraki Haber

Benin Pamuk Araştırma Enstitüsü'nün Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Benin’de Pamuk Yetiştiriciliği projesi kapsamında Benin Pamuk Araştırma Enstitüsü’nün Türkiye’ye gerçekleştirmiş olduğu çalışma ziyaretine destek verildi. Benin’de tarımsal üretim faaliyetleri içinde pamuk üretimi ilk sırada yer alıyor ve...