Haberler

31 Mayıs 2023

Tanzanya’daki Balık Üreticilerine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Unguja Kaskazini A Belediyesinde sınırları içerisinde bulunan iki ayrı pazar yerine balıkçıların faydalanması amacıyla 4 adet buz yapma makinesi desteği sağladı.

Tanzanya'da ana karanın kıyı kesimlerinde ve Zanzibar adasında yaşayan halkın en önemli geçim kaynaklarından birisini balıkçılık oluşturuyor. Çoğu birkaç çalışandan oluşan küçük ve düşük gelirli işletmelerce yürütülen sektörün en büyük sorununu ise saklama ve soğutma koşullarının yetersizliği oluşturuyor.

Yatırım imkanları olmadığından yakalanan balıklar uygun koşullarda saklanamıyor ve birkaç saat içerisinde satılmak durumunda kalınıyordu. Bu süre zarfında satılamayan balıklar bozuluyor, bu durum ise önemli miktarlarda gelir kaybına ve israfa sebep oluyordu.

Mevcut sorunun çözümüne katkı sunulması amacıyla proje yürüten TİKA, Unguja Kaskazini A Belediyesi uhdesinde iki ayrı pazar yerinde kullanılmak üzere temin ettiği 4 adet buz yapma makinesini törenle belediye yetkililerine teslim etti.

Hem israf önlenecek hem de gelir artışı sağlanacak

Her iki pazar yerinde faaliyet gösteren yaklaşık 2000 balıkçının faydalanması öngörülen proje ile balıkçıların tuttukları balıkları taze olarak uzun süre muhafaza etmelerine imkan sağlanması, bu sayede israfın önüne geçilerek satış gelirlerinin arttırılması hedefleniyor.

Unguja Kaskazini A Belediyesi’nde gerçekleştirilen teslim törenine Türkiye’nin Tanzanya Dr. Mehmet Güllüoğu, Kaskazini Valisi Auyoup Mahmoud, Belediye Meclisi Direktörü Khamis Mohamed Muhammad, belediye meclis üyeleri, balık pazarı esnafı ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Kaskazini Valisi Auyoup Mahmoud, gerçekleştirilen Proje için Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini sunarken, projenin yalnız bölgede balıkçılıkla uğraşan esnaf için değil aynı zamanda bölgede faaliyet gösteren oteller için de sağlıklı ve taze balığa ulaşma yönünden fayda sağlayacağını dile getirdi.

Büyükelçi Dr. Mehmet Güllüoğu ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman dost ve kardeş Tanzanya ve Zanzibar halklarının yanında olduğunu belirtti. Bölgede geçimin balıkçılıktan sağlayan tüm esnafın yararlanacağı buz yapma makineleri ile tutulan ürünlerin daha uzun süre sağlıklı olarak muhafaza edilerek her şeyden önce israfın önüne geçileceğini belirten Büyükelçi Güllüoğlu, hemen her sektörde proje ve faaliyetlerde bulunan TİKA’nın, bu proje ile esnafın gelirlerini arttırarak, yüzleri güldüreceğine inandığını dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistanlı Mahkumların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat Cezaevinde bulunan mahkumlara eğitim malzemesi temin edildi. Herat Cezaevindeki erkek ve kadın mahkumlarının okuryazarlık oranlarının artırılması ve cezalarının bitiminde topluma kazandırılmaları için kitap ve kırtasiye malzemesi desteği verildi....