Haberler

27 Mayıs 2022

Tanzanya’da Ağız ve Diş Sağlığına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) işbirliğinde “2.Tanzanya Ağız ve Diş Sağlığı Organizasyonu”, Darüsselam’da bulunan Muhimbili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Endodonti, Pedodonti, Maxiollafacial Radyoloji ve Maxillofacial cerrahi ve Protetil diş tedavisi alanlarını kapsayan ve fakültede görevli 50’den fazla akademik personelin katılımıyla gerçekleştirilen eğitimler, ülkemizin çeşitli üniversite ve kurumlarından 9 öğretim üyesi tarafından teorik ve uygulamalı olarak verildi.

Teorik derslerle başlayan ve TİKA tarafından sağlanan dental tomografi cihazı eğitimiyle devam eden organizasyon kapsamında fakültede cerrahlarımız tarafından, ilk defa bilimsel şartlar altında implant uygulaması yapıldı. Teorik ve pratik uygulamalı eğitimlerin ardından hasta üzerinde de implant uygulamaları cerrahlarımız gözetiminde yapılarak, kök kanal tedavisi alanında modeller üzerinde uygulamalar yapılarak, canlı hastalar üzerinde tedaviler uygulandı.

Çocuk diş hekimliği alanında da teorik ve uygulamalı eğitimlerin verildiği organizasyon kapsamında, fakültenin kapasitesinin arttırılmasına destek sağlandı.

Organizasyonun son gününde eğitime katılan yerel hekimlere törenle katılım sertifikaları takdim edildi.

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Çad’da Şifa Dağıttı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Sivil Toplum Kuruluşu Dost Eli Derneği ve Çad Sivil Toplum Kuruluşu Baladi Derneği iş birliğinde uygulanan “Sağlığa Dost Eli Projesi” kapsamında yüzlerce Çadlı hasta tedavi edildi. TİKA, Dost...