Haberler

24 Şubat 2014

Tacikistan'da Engellilere Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tacikistan’da Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde faaliyet gösteren Engelliler Meslek Lisesi yurt binasının tadilat ve tamirat işleri gerçekleştirildi.

TİKA uyguladığı projelerle, Orta Asya ülkelerinden en çok ihtiyaç sahibi olan ülkelerin başında olan Tacikistan’ın yanında olmaya devam ediyor. TİKA’nın Tacikistan’da gerçekleştirdiği faaliyetler, Tacikistan halkı tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Bu çerçevede birçok alanda Tacikistan’a desteklerini sürdüren TİKA, Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nezdinde faaliyet gösteren Engelliler Meslek Lisesi’nin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. TİKA söz konusu meslek lisesinin öğrencilerine ilk aşamada en çok ihtiyaç duyulan toplam 60 adet engelli sandalyesi desteğinde bulunmuştu. Projenin ikinci aşaması kapsamında TİKA anılan Lise’de, yatılı olarak kalan engelli öğrencilerin yaşam standartlarını iyileştirmek amacıyla eğitim müessesinin yurt binasının yemekhane ve tüm lavaboların tadilat ve tamiratını gerçekleştirdi.

1948 yılında II. Dünya Savaşı’ndan kurtulan Sovyet dönemi yaralı askerlerin tedavileri için kurulmuş olan Lise, günümüzde
Engelliler Meslek Lisesi olarak 244 öğrencisine eğitim hizmet veriyor. Öğrencilerden 189’u engelli, 23’ü kimsesiz ve 32’si engelli çocukları olan ailelerden oluşuyor. Bu öğrencilerden 55’i kız ve 189’u erkek olmak üzere toplam 205 öğrencinin masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

Normal yaşam standartlarından ayrı kalmamaları amacıyla ve halka daha hızlı kaynaşabilmeleri bakımından Engelliler Meslek Lisesi’nde; radyo ve televizyon tamirciliği, radyo mekanik uzmanlığı, terzilik, ayakkabıcılık ve buzdolabı ve diğer beyaz eşya tamirciliği branşlarında eğitim veriliyor. Faaliyetler yelpazesi çeşitlendirilen lise öğrencileri mezun olduklarında meslek sahibi oluyor. Engelliler Meslek Lisesi yönetimi, TİKA Tacikistan Koordinatörlüğü yetkilileri ile öğrenim gören engeli öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen açılış, Engelliler Meslek Lisesi Müdürü ve bakanlık yetkililerinin memnuniyetlerini dile getirmeleriyle sona erdi.

Sonraki Haber

Senegal'de Mbacke Bölgesi Daaralarına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gerede Belediye Başkanlığı işbirliğinde, Senegal’in Mbacke Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Daara adı verilen yatılı okullara, fiziki koşulların iyileştirilmesi kapsamında, malzeme desteğinde bulunuldu. Daaralar, Batı Afrika’da yaygın olarak görülen...