Haberler

06 Nisan 2015

Tacikistan Çocuk Onkoloji Merkezi'nde 1700 Çocuk Tedavi Edildi

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tadilatı ve donanımı yapılan Tacikistan Çocuk Onkoloji Merkezi’nde 1700 çocuk muayene edildi.  

Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı olarak Duşanbe’de faaliyet gösteren Onkoloji Bilim Merkezi bünyesinde kanserli çocukların tedavi edildiği, kanserli çocuklara modern koşullarda ve uluslararası standartlarda tedavi ve rehabilitasyon imkanı sağlanması amacıyla, merkez bünyesindeki metruk binanın tadilatının ve tefrişatının yaptırılarak Tacikistan’ın ilk bağımsız Çocuk Onkoloji Merkezinin kurulmasına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından destek verilmişti.

Türkiye ile Tacikistan arasındaki dostane ilişkiler çerçevesinde, Tacikistan’ın kalkınma plan ve programlarında sağlık altyapılarının geliştirilmesine verilen önem ve öncelik doğrultusunda hayata geçirilmesine karar verilen proje iki ülke arasında sağlık alanındaki işbirliğinin gelişmesine de katkı sağladı.

TİKA desteğiyle kurulan Onkoloji Bilim Merkezi’nde 6 doktor olmak üzere toplam 15 personel çalışıyor. Projenin tamamlanmasından itibaren şuana kadar 1700 çocuk muayene edildi. 2014 yılın da Merkez de toplamda 974 çocuk muayene edildi.

 

Sonraki Haber

Makedonya Başbakanlık Koruma Ekibine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde sürdürülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” hızla devam ediyor. 2007 yılından beri ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik yürütülen projeyle bilgi ve...