Haberler

05 Ekim 2021

Tacikistan’da Turizme TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Rus-Tacik Slav Üniversitesi Turizm Bölümü bünyesinde bir Turizm Rehber Eğitim Merkezi kuruldu. 

Tacikistan’da son yıllarda en çok öne çıkan sektörlerin başında olan turizmi geliştirmeye yönelik birçok çalışma yapılıyor. Bu kapsamda 2021-2025 yılları arasında Tacikistan’da Milli Turizm Stratejisi Programı yayınlanmış ve bu program kapsamında ülkede turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalar başlatılmıştı. Ancak ülkede, turizm sektörünün en önemli alanlarından biri olan profesyonel rehberlik hizmeti konularında önemli eksiklikler bulunuyordu.

Bu alandaki eksikliği gidermeye yönelik proje yürüten TİKA, turizmin en önemli bileşenlerinden biri olan profesyonel rehberlik hizmetlerinin kalitesinin artırılması ve bu alandaki ihtiyacın giderilmesine katkı sağlanması amacıyla Tacikistan Rus-Tacik Slav Üniversitesi Turizm Bölümü bünyesinde Turizm Rehber Eğitim Merkezi kurarak, merkezi ekipmanlarla donattı. Profesyonel rehberlikle ilgili teorik ve pratik eğitimlerin verileceği merkezde her yıl yaklaşık 70 Turist Rehberi yetiştirilmesi hedefleniyor.

Üniversite’nin Romit’teki uygulama merkezinde gerçekleştirilen ilk uygulamalı derse, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim ERBİR, Rus-Tacik Slav Üniversitesi Rektörü, Moskova Devlet Üniversitesi Tacikistan Şubesi Rektörü, T.C. Duşanbe Büyükelçiliği mensupları, TÖMER Tacikistan Müdürü ve öğrenciler katıldı. 

Rus-Tacik Slav Üniversitesi 1996 yılından kurulmuş olup Tacikistan’ın en prestijli yükseköğretim kurumlarından birisidir. Hâlihazırda, üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde 6 fakültede 35 farklı bölümde yaklaşık 7.000 öğrenci eğitim alıyor.

 

 

Sonraki Haber

Azerbaycan Tarım Bakanlığı Veterinerlik Laboratuvarları Personeli Eğitim Projesinin İkinci Etap Çalışmaları Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yürütülmekte Azerbaycan Tarım Bakanlığı’na bağlı veterinerlik laboratuvarlarında çalışan personelin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında, Türkiye’den giden teknik ekip Azerbaycan’a...