Haberler

12 Şubat 2016

Tacikistan’da Şahrinav Merkez Hastanesi’ne Onarım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tacikistan’da Duşanbe iline bağlı Şahrinav İlçesi’nde yer alan yaklaşık 16.000 kişiye hizmet veren Merkez Hastanesi’ne onarım desteğinde bulundu.

TİKA, Tacikistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Tacikistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA,  Duşanbe iline bağlı Şahrinav İlçesi’nde yer alan yaklaşık 16.000 kişiye hizmet veren Merkez Hastanesi’ne onarım desteğinde bulundu.

Bağımsızlığından sonra Tacikistan’ı tanıyan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bu çerçevede TİKA ülkenin bağımsızlığının ilk yıllardan itibaren ülkede birçok proje ve faaliyet gerçekleştirdi. TİKA, Tacikistan’da özellikle Sovyet döneminden kalan ve bu süre içinde tadilat, tamirat ve cihaz desteği görmeyen hastane ve sağlık ocaklarını fiziksel olarak iyileştirme ve tıbbi malzeme yardımlarıyla donanım ve tamirat, tadilat konusunda desteğini sürdürüyor.

Bu kapsamda TİKA, Tacikistan’daki projelerine bir yenisini daha ekleyerek, bölgesinde 16.000 kişilik nüfusa hizmet veren Duşanbe iline bağlı Şahrinav İlçesi Merkez Hastanesi binasının bakım ve onarımını gerçekleştirdi.

Projeyle bölge halkının daha temiz ve hijyenik bir ortamda sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanmış oldu. Yapılan katkılar nedeniyle hastane yetkilileri ve sağlık personeli memnuniyetlerini, dostça yardım elini uzatan Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya teşekkürlerini bildirdiler.

Sonraki Haber

Kosova Üniversitesi Merkez Kliniği’ne 27 Yataklı Yeni Yoğun Bakım Servisi Kurulacak

Kosova’da, Kosova Üniversitesi Merkez Kliniği bünyesinde 27 yataklı yeni Yoğun Bakım Servisinin kurulumu ve yeni cihazlarla donatılması projesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilecek. TİKA, Kosova’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine hızla...