Haberler

31 Ekim 2023

Tacikistan’da Mesleki Eğitime TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan bulunan Duşanbe Engelli Çocuklar Meslek Lisesindeki Ayakkabıcılık Eğitim Merkezinde ayakkabıcılık eğitimi düzenledi.

Çalışma, Göç ve İstihdam Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Duşanbe Engelli Çocuklar Meslek Lisesinde TİKA tarafından organize edilen 2. Aşama Ayakkabıcılık Eğitimi, Ayakkabıcılık Eğitim Merkezinde görevli eğitmen, öğrenci ve sektörde faaliyet gösteren diğer kuruluşların uzman ve ustalarından oluşan toplam 22 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

2022 yılında gerçekleştirilen temel eğitimin devamı olarak tasarlanan eğitimde öğrencilere şablon çıkarma, kesim, dikim ve montaj aşamaları öğretilerek bir ayakkabıyı baştan sona üretmeleri sağlandı.

İki haftalık eğitim programının sonunda katılımcılara katılım sertifikası verildi. Sertifika töreni T.C. Duşanbe Büyükelçisi Umut Acar, Tacikistan Cumhuriyeti Çalışma, Göç ve İstihdam Bakan Yardımcısı Şahnoza Nodiri ve TİKA Duşanbe PKO Koordinatörü İbrahim Ethem Ünal’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Sertifika töreninde konuşan Büyükelçi Acar, TİKA’nın dünyanın dört bir yanında hayata ve insana dokunan projeleriyle Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin gurur kaynağı olduğunu belirtti. Çalışma, Göç ve İstihdam Bakan Yardımcısı Nodiri ise TİKA’nın Tacikistan’da mesleki eğitime katkılarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim ile özellikle Tacikistan’da ayakkabı sektörünün gelişimi için ihtiyaç duyulan insan kaynağının yetiştirilmesi ve aynı zamanda merkezde eğitim alan engelli gençlerin meslek edinmelerine ve istihdamlarına destek verilmesi hedefleniyor.

 

 

Sonraki Haber

“III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu” Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi iş birliğinde Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde 25-28 Ekim tarihleri...