Haberler

23 Aralık 2017

TİKA’dan Kırgızistan’da Kızıl Su Köyü’ne Temiz İçme Suyu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’e 30 kilometre uzaklıktaki 7.500 nüfuslu Kızıl Su (Krasnoreçka) köyünün içme suyu ihtiyacına destek oldu.

Tacikistan’dan göç eden Kırgızların ve Ahıskalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı köydeki su sorununu çözmek için 1250 metre uzunluğunda su hattı TİKA tarafından faaliyete geçirildi. Ayrıca yapılan projenin hatırası olarak, köy camisinin de bulunduğu alana çeşme yapıldı.

Açılış törenine, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Bişkek Koordinatörü Ali Muslu, Ahıska Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, yerel yönetim yetkilileri ve köyde yaşayan vatandaşlar hazır bulundu.

Kur'an Kerim'in okunmasıyla başlayan törende konuşan Kolabaş, TİKA Başkanı Serdar Çam'ın selamlarını ileterek, Kırgız halkıyla sosyal alanda projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini vurguladı. Projenin köy halkına hayırlı olmasını dileyen Kolabaş, "Çeşmenin kurulduğu yerde hep bayram olsun." ifadesini kullandı.

Program Koordinatörü Muslu da, Türk ve İslam medeniyetinde suya önem verildiğini, geçmişte atalarımızın su kuyuları, kervan yollarında su sarnıçları yaptıklarını hatırlattı ve buradaki çeşmeden de herkesin istifade edeceğine dikkat çekti. TİKA'nın Kırgızistan'da içme suyu projelerine büyük önem verdiğini ve bu tür projelerin devam ettirmek istediklerini söyledi.

Sonraki Haber

Özbekistan Türkiye Üst Düzey İlişkileri TİKA Desteği ile Artarak Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  ve “Mikrokreditbank” ATB arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin küçük ve orta ölçekli girişimciliğinin desteklenmesine dair tecrübelerin incelenmesi, tecrübe paylaşımı programlarının hazırlanmasına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Yaklaşık 30 milyon nüfusu, jeostratejik konumu,...