Haberler

05 Nisan 2016

TİKA’dan Bosna Hersek’teki Engellilere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Özgüven Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklmeye devam ediyor.  Bosna Hersek genelinde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Bosna Hersek başkenti Saraybosna’da bulunan Özgüven Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Atölyenin engelli kişilere uygun olarak yapılan tadilat ve temin edilen ekipmanların sayesinde uzun yıllardır uygun olmayan şartlar altında kendi faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalan Özgüven Merkezi kullanıcıları artık hak ettikleri çalışma ve sosyalleşme ortamına kavuştular.

Özgüven Merkezi 1996 yılından bu yana engelli kişiler ile işsiz ve emekli kadınları bir araya getirerek onları çeşitli projeler eşliğinde hayatın içine katmaya uğraşan bir sivil toplum örgütü olma özelliği taşıyor. Söz konusu merkez, engelli kişilerin rehabilitasyonu, profesyonel eğitim verilmesi, engelli kişilerin haklarına saygı duyulması için lobi yapmak, toplumda bu insanların problemlerinin tanınmasına yönelik çalışmaları ile beraber üyelerinin geçimlerinin sağlanmasına yönelik çalışmaları da yürütüyor.

Merkezin bünyesinde bulunan atölye 2012 yılında Designgoods adlı bir proje ile pilot proje olarak başlatılmış, geçen yıllarda beş sergi-satış yeri açılarak projenin iyi çalıştığı gözlemlenmişti. Kendi üretikleri ürünlerinin tasarımı, üretim süreci ve piyasaya sürülmesi aşamalarında yer alan üyeler yeni becerilerini kazanmaya, özgüvenlerini arttırmaya ve ekonomi açısından güçlenme fırsatına sahip oldular.

İyileştirilmiş şartlarda ve yeni ekipmanlarıyla üyelerin daha başarılı sonuçlara varması ve aynı zamanda ekonomik güçlendirilmesi hedefleniyor. Özellikle doğrudan engelli kişilere ve onların ekonomik güçlendirilmesine katkı sağlayacağından dolayı söz konusu proje, 1995 yılından bu yana Bosna Hersek’te aktif yer alan TİKA tarafından yapılan yardımlarının başarılı bir devamı olup 2016 yılında Bosna Hersek’te gerçekleştirilecek projelerin güzel bir haberci olma özelliği taşıyor.

Sonraki Haber

Nepal’de Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezine Tıbbi Cihaz ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Nepal’in Başkenti Katmandu’da bulunan Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’ne tıbbi cihaz ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda...