Haberler

11 Ekim 2017

TİKA Türkiye’nin Yerel Yönetim Alanındaki Tecrübesini Kolombiya’ya Aktarıyor

Kolombiya’nın çeşitli bölgelerinde görev yapan dört belediye başkanı ve Kolombiya Belediyeler Federasyonu’ndan bir yetkiliden oluşan heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Ankara ve Konya’da Türkiye’nin yerel yönetimler alanındaki çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı buldu.

TİKA ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde yürütülen tecrübe paylaşım programları çerçevesinde Türkiye’nin yerel yönetimler alanındaki tecrübelerinden faydalanmak üzere Türkiye’ye gelen Kolombiyalı heyet, Ankara ve Konya Büyükşehir Belediyeleri tarafından düzenlenen "Kırsal ve Tarımsal Kalkınma" temalı çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’nin tarımsal kalkınma, sosyal yönetişim ve eko-turizm konularında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi edindi.

Türkiye’nin yerel yönetim sistemi ile ilgili bilgi almak üzere Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör tarafından ağırlanan Kolombiya heyeti, iki ülke yerel yönetimleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak üzere istişarelerde bulundu. Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık tarafından misafir edilen heyet, Ankara kırsalını teşkil eden alt bölgelerde yürütülen kırsal kalkınma süreci hakkında bilgilendirilerek, tarım ve tarıma dayalı sanayi, kırsal turizm ve sosyal girişimcilik uygulamalarını detaylı olarak inceleme imkanı buldu.

Castilla la Nueva Belediye Başkanı William Medina Caro, pirinç ve mısır başta olmak üzere tarımsal ürünlerin üretim aşamasından depolama ve ticarileştirme sürecine uzanan zincirin etkin bir şekilde yönetildiğini belirterek, Türkiye’de edindiği tecrübeleri kendi bölgesinde de uygulamak için girişimlerde bulunacağını vurguladı. Ayrıca genç nüfusun üretime ve kırsal kalkınmaya dahil edilmelerine yönelik projeleri çok başarılı bulduğunu ifade ederek, verimli geçen bu çalışma ziyareti için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

San José del Fragua Belediye Başkanı Arnulfo Parra, atık yönetimi başta olmak üzere yönetmekte olduğu belediyede yaşanan altyapı sorunlarının çözümü için yeni fikirler edindiğinden bahsederek, çalışma ziyareti kapsamında tecrübelerini aktaran tüm Türk yetkililere teşekkürlerini iletti.

Kolombiya Belediyeler Federasyonu’nu temsilen programa katılan Marcela Ochoa Bernal, kırsal kalkınma ve kadın güçlendirme programlarının bir bütün halinde uygulandığı projelerin kendileri için örnek oluşturduğunu belirtti. Geri dönüşüm sistemini yerinde inceleyen ve verimlilik düzeyinin arttırılması konusunda büyük tecrübeler edindiğini sözlerine ekleyen Bernal, aynı uygulamaların Kolombiya’ya entegre edilmesi için TİKA ile işbirliği içerisinde olacağını ifade etti.

Programın sonunda TİKA’yı ziyaret ederek, gerçekleştirilen projeler ve yürütülen işbirlikleri hakkında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’dan bilgi alan heyet, kendi bölgeleri başta olmak üzere Kolombiya’da uygulanabilecek tarımsal kalkınma ve yerel yönetim projeleri ile ilgili işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler. Kolombiya halkının iki ülke arasındaki işbirliğinden istifade ettiğini ve Türkiye’yi ziyaret ederek gelecek projelere vesile olmaktan dolayı memnun olduklarını ifade eden belediye başkanları, çok başarılı buldukları programın organizasyonu için TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan Novi Pazar Hastanesi Jinekoloji ve Doğum Bölümünü Açtı

Yılda ortalama 2.500 doğumun gerçekleştiği Novi Pazar Devlet Hastanesi’nin Jinekoloji ve Doğum Bölümü Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle açıldı. Açılışa Emine Erdoğan’ın yanı sıra Sırbistan Sağlık Bakanı Zlatibor Loncar, Novi Pazar Belediye Başkanı’nın eşi Saida Bişevaç, “Dragica Nikolic”...