Haberler

21 Aralık 2017

TİKA Afganistan’da Mesleki Eğitime Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan Mezarı Şerif’te Belh Vilayeti Sosyal İşler Müdürlüğüyle ortaklaşa uygulanan kadınlara yönelik Türkçe ve meslek edindirme kursları devam ediyor.

TİKA ve Belh Vilayeti Sosyal İşler Müdürlüğüyle ortaklaşa uygulanan kadınlara yönelik Türkçe ve meslek edindirme kursları devam ediyor. Afganistan genelinde özellikle eğitim ve sağlık olmak üzere diğer alanlarda da önemli projelere imza atan TİKA, Belh Vilayeti Mezer-ı Şerif İlinde Karte Aryana Mahallesinde kadınların iş hayatına katılımları ve aile ekonomilerine destek olmak amacıyla Kuran-ı Kerim, okuma-yazma, dikiş, nakış, kuaförlük ve Türkçe kursları başlatmıştı.

Belh Vilayeti Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Meslek Edinme ve Beceri Geliştirme Biriminin Sorumlusu Asef Qateh, Meslek Edinme ve Beceri Geliştirme Eğitim Merkezlerine her gün onlarca kişinin mesleki eğitim alma amacıyla müracaatta bulunduğu, maalesef imkanlarının kısıtlı olduğundan dolayı merkezlerinin faaliyetlerinin devamı konusunda zorlandıklarını söyledi. Qateh   "Merkezlerimizden birinde şu an TİKA desteğiyle 250 kursiyere meslek edindirme kursları kapsamında Kuran-ı Kerim, okuma-yazma, dikiş, nakış, kuaförlük ve Türkçe eğitimi verilmektedir. Kursiyerler mesleki eğitimlerine mutluluk duyarak, hafta içi her gün istek ve zevkle devam etmektedirler." dedi. Kursiyerlerin TİKA ve Sosyal İşler Müdürlüğü desteği ile altı ayda meslek sahibi olarak sertifika alabileceklerini ve edindikleri meslek sayesinde ailelerine maddi katkıda bulunabileceklerini ifade etti.

Meslek Edinme ve Beceri Geliştirme Eğitim Merkezinde dikiş kursu öğretmeni olarak görev yapan Tina Sadat, dikiş kursuna başladıklarında ev hanımları ve genç kızlardan oluşan öğrencilerin çoğunun dikişle ilgili bir şey bilmediklerini ve çaba göstererek kursiyerlere dikişi öğretmekte olduğunu, kursiyerlerin de istekle dikişi öğrenmekte olduğunu belirtti. Sadat, TİKA’ya kadınlara yönelik mesleki eğitim ortamını sağladığı, maddi ve manevi destekte bulunduğu için memnuniyetini bildirerek teşekkür etti.

Dikiş kursu öğrencilerinden ev hanımı olan Zermine:  “Ev hanımıyım 6 çocuk sahibiyim. Maddi açıdan da durumumuz pek iyi değil.  Yeni kıyafetlerimizi terziye para karşılığında diktiriyoruz, kumaş parasından dikiş ücreti daha yüksek tutuyor. Dikiş dikmeyi çok severdim ama nasıl öğreneceğimi bilmiyordum. Komşumuzun kızı TİKA tarafından ücretsiz dikiş kursunun açıldığını söyledi. Ben de kayıt yaptırdım. Yaklaşık üç aydır dikiş kursuna geliyorum. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. Dikişi öğrenmekte olduğum için kendimi mutlu ve güçlü hissediyorum. Yakın zamanda kendimin ve çocuklarımın elbiselerini dikebileceğime inanıyorum. Bu sayede ev ekonomimize katkı sağlamış olacağım” dedi.

TİKA tarafından Afganistan’ın kuzey bölgesinde (Belh, Semengan, Faryab, Sarıpol, Cevizcan)  2009 yılından bu yana 4000’den fazla kursiyere farklı alanlarda meslek edindirme kursları verilmiş olup; kursiyerler aldıkları eğitim sayesinde aile ekonomilerine katkıda bulundu. Bu kursiyerlerin birçoğuna TİKA tarafından malzeme desteği de sağlandı. Bu kurslar, telefon tamiri, marangozluk, dikiş, nakış, halı dokumacılığı, bilgisayar, Türkçe eğitimi, kuaförlük, okuma yazma gibi alanlarda eğitimlerine devam ediyor.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Makedonya'da

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Makedonya'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) ve Türkiye Belediyeler Birliğinin işbirliği ile Gostivar Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Onarım ve Donanım Projesi'nin açılış törenine katıldı....