Haberler

26 Nisan 2022

Sudanlı Çocuklar TİKA’nın Desteğiyle Türkiye’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyona Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla gerçekleştirilen “Ben Bir Sudanlı Musa’yım” projesi kapsamında Türkiye’ye gelen Sudanlı çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına katıldı.

23 Nisan 2022 tarihinde Başakşehir Millet Bahçesi'nde gerçekleştirilen TRT Çocuk Şenliği'ne katılan Sudanlı çocuklar alana girişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı. Cumhurbaşkanı tarafından Sudanlı çocuklara bayram hediyesi verildi.

Türkiye – Sudan dostluk ilişkileri kapsamında TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Fatih Belediyesi ve TOLEYİS iş birliğiyle gerçekleştirilen projede Sudanlı misafirler Sudanlı Musa’nın mezarının yer aldığı Özbekler Tekkesi ile birlikte İstanbul’un tarihi mekanlarını ziyaret etti. Sudanlı Musa’nın anısına gerçekleştirilen programa Mehmet Akif Ersoy’u canlandıran oyuncu Ahmet Yenilmez eşlik etti.

Fatih Sultan Mehmet Türbesi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi gibi önemli mekanları ziyaret eden misafirlere Dolmabahçe Sarayı ziyaretlerinde oyuncular tarafından Sudanlı Musa’nın da yer aldığı canlandırmalar yapıldı. 

Sudanlı Musa’nın vefatının ardından geride kalan tahta bavulunun birer örneği, içinde Kur’an-ı Kerim, bayrak, kefen bezi ve Kuşçubaşı Eşref’in fotoğrafının bulunduğu hediyelerle birlikte misafirlere takdim edildi.

Türkiye’yi ve Sudanlı Musa’yı ülkelerine döndüklerinde anlatmak için sabırsızlandıklarını ifade eden misafirler 24 Nisan tarihinde İstanbul’dan ayrıldı.

Sudanlı Musa, Osmanlı bayrağı altında Trablusgarp’tan Balkan Cephesi’ne, I. Dünya Savaşı’ndan Milli Mücadele’ye kadar birçok alanda mücadele etmiş büyük bir kahramandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gambiya’daki Ailelere Gıda Paketi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ramazan dolayısıyla Batı Afrika ülkesi Gambiya’da ihtiyaç sahibi ailelere ve engellilere 500 adet gıda paketi dağıttı. 500 adet gıda paketi Gambiya’da FABB (Cumhurbaşkanı Eşi Fatoumatta Barrow Vakfı), Yüksek...